Profile neurologiczne psów i kotów – diagnostyka różnicowa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Profile neurologiczne psów i kotów – diagnostyka różnicowa

fot. istock

U psów i kotów za wystąpienie objawów neurologicznych odpowiedzialnych jest wiele czynników zakaźnych, np. u psów wirus nosówki, Neospra caninum, a u kotów – koronawirus. Dodatkowymi przyczynami tych symptomów mogą być procesy zapalne i immunologiczne, przy czym częściej są one spotykane u psów. Profile neurologiczne, jakie oferuje Laboklin, są ukierunkowane na diagnostykę różnicową opisanych poniżej czynników etiologicznych.

Czynniki zakaźne

Nosówka

Jednym z czynników zakaźnych u psów, który warunkuje wystąpienie objawów neurologicznych, jest wirus nosówki (rodzaj: morbiliwirus, rodzina: Paramyxoviridae). Ma on szczególnie istotne znaczenie, gdyż w tym przypadku oprócz chorego zwierzęcia zagrożone są także inne osobniki mające z nim styczność, np. reszta szczeniąt w miocie lub inne psy w schronisku czy hodowli.

Nosówka jest chorobą psowatych (psy, lisy, wilki), szopowatych (oposy i pandy) oraz łasicowatych (łasice, fretki, borsuki). W 1994 r. przypadki zachorowań odnotowano również wśród lwów w parku narodowym Serengeti. Tym samym nosówka jest chorobą enzootyczną o zasięgu globalnym.

Siewstwo wirusa rozpoczyna się po upływie 7 dni od zakażenia i może trwać do kilku tygodni. Infekcja szerzy się głównie przez kontakt bezpośredni, drogą kropelkową lub pokarmową, a wirus jest obecny we wszystkich wydzielinach i wydalinach ciała chorego zwierzęcia. Największe jego stężenie jest w wypływie z nosa, z worków spojówkowych oraz w ślinie i moczu. Pod względem epizootycznym ważne jest, że siewstwo wirusa nie jest uwarunkowane wystąpieniem objawów klinicznych.

Przebieg kliniczny nosówki uzależniony jest od zdolności układu odpornościowego do produkcji przeciwciał. Wysoki poziom przeciwciał w surowicy oznacza zwykle korzystne rokowania. Niedostateczna odpowiedź immunologiczna znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego, nierzadko śmiertelnego przebiegu choroby.

Diagnostyka

Badanie PCR – zalecanym materiałem do badania jest suchy wyma...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy