Predyspozycje do chorób serca u golden retrieverów
Wrodzone wady serca
Najczęściej występującą wrodzoną wadą serca u golden retrieverów jest podzastawkowe zwężenie aorty – SAS (subaortic stenosis) (13, 14, 18). Tuż pod zastawką aorty wytwarza się nieprawidłowy pierścień z tkanki włóknistej lub mięśniowej. Pierścień ten powoduje zwężenie drogi odpływu z lewej komory. W efekcie dochodzi do przeciążenia ciśnieniowego lewej komory, co skutkuje przerostem jej ścian. W pogrubiałych ścianach mogą pojawiać się ogniskowe zawały i miejsca zwłóknienia, co predysponuje do występowania zagrażających życiu arytmii komorowych. Powyżej miejsca zwężenia na skutek nieprawidłowego przepływu krwi może powstać poststenotyczny tętniak (12, 14, 17).
Objawy kliniczne zależą od stopnia zwężenia aorty. Przypadki łagodne mogą nie wykazywać objawów klinicznych, jedynie stwierdza się szmer sercowy przy rutynowym osłuchiwaniu. Szmer jest skurczowy, lewostronny, zlokalizowany u podstawy serca. Głośność szmeru jest proporcjonalna do stopnia zwężenia (4, 16, 17). Zwierzęta z ciężkim zwężeniem mogą słabo się rozwijać, wykazywać duszność i nietolerancję wysiłkową. Zdarzają się również nagłe zgony bez wcześniejszych objawów (14, 17).
Dziedziczenie tej wady nie jest jeszcze poznane. W latach 70. XX w. podejrzewano, że za wystąpienie wady odpowiada wiele genów dominujących, w różnych kombinacjach, których nie udało się sprecyzować. Obecnie jednak uważa się, że jest to choroba dziedziczona recesywnie. Znaleziono nawet prawdopodobny region występowania zmutowanego genu odpowiadającego za SAS w chromosomie 21. Badania prowadzono na psach rasy golden retriever i rottweiler, ale podejrzewa się, że u innych ras psów za wystąpienie SAS może być [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii