Jakie wymogi musisz zapewnić sali operacyjnej? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie wymogi musisz zapewnić sali operacyjnej, prowadząc klinikę weterynaryjną?

Jakie wymogi musisz zapewnić sali operacyjnej, prowadząc klinikę weterynaryjną?
Prowadząc klinikę weterynaryjną, nie należy zapominać o wyposażeniu jej w odpowiednie pomieszczenia, w tym salę operacyjną dla przyjmowanych zwierząt, czy inne niezbędne urządzenia, aparaturę i sprzęt. W artykule zostały przedstawione minimalne wymogi, które powinna spełniać sala operacyjna znajdująca się klinice weterynaryjnej, zgodnie z przepisami prawa.

Wymagania ogólne dla klinik weterynaryjnych

Należy zauważyć, że klinika weterynaryjna jest jednym z rodzajów zakładu leczniczego dla zwierząt przewidzianym przez ustawodawcę w przepisach Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie uzlz). Natomiast wymagania ogólne dla klinik weterynaryjnych zostały sformułowane w ustawie i rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.  Zgodnie z art. 10 ust. 1 uzlz klinika weterynaryjna powinna być wyposażona w szczególności w:

  1. pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt, dostosowane do gatunków leczonych zwierząt;
  2. poczekalnie,
  3. gabinety zabiegowe,
  4. salę operacyjną,
  5. magazyn produktów leczniczych i wyrobów medycznych,
  6. magazyn środków i sprzętu dezynfekcyjnego,
  7. aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług specjalistycznych,
  8. aparaturę i sprzęt diagnostyczny,
  9. zaplecze sanitarne, socjalne i gospodarcze.

Oznacza to, że rozpoczynając działalność czy prowadząc klinikę weterynaryjną, należy zaopatrzyć ww. pomieszczenia w minimum wymogów ustanowionych przez państwo dla klinik weterynaryjnych.

Obowiązek zapewnienia całodobowego leczenia

Oprócz posiadania ww. pomieszczeń na prowadzącym klinikę weterynaryjną ciąży obowiązek zapewnienia całodobowej obserwacji zwierząt oraz ich całodobowego leczenia, bowiem zgodnie zapisami art. 10 ust. 2 uzlz klinika weterynaryjna zapewnia całodobową obserwację i leczenie zwierząt.

Obsada lekarska

Przepisy uzlz przewidują ponadto konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby obsady lekarsko-weterynaryjnej w przypadku kliniki weterynaryjnej. Stosownie do zapisów art. 10 ust. 3 uzlz w klinice weterynaryjnej usługi weterynaryjne świadczy co najmniej trzech lekarzy weterynarii, w tym jeden lekarz z tytułem specjalisty w zakresie usług weterynaryjnych świadczonych przez klinikę. W związku z powyższym należy mieć na uwadze, aby oprócz lekarzy weterynarii bez specjalizacji w klinice zatrudniona została osoba z tytułem specjalisty.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy