Pierwsza pomoc u pacjenta powypadkowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pierwsza pomoc u pacjenta powypadkowego

Pierwsza-pomoc-u-pacjenta-powypadkowego
Fot. Thinkstock

Codzienna praktyka w zakładach leczniczych stawia przed personelem różnego rodzaju wyzwania. Jednymi z trudniejszych są te sytuacje, które wymagają nagłej interwencji oraz intensywnej terapii. Najczęściej wynikają z urazów komunikacyjnych, pogryzień, zadławień piłkami (do aportowania) bądź innego rodzaju wypadków. Nie sposób wymienić wszystkie możliwe zdarzenia, jak i przygotować stosowne procedury. Niemniej jednak każdy zespół medyczny powinien mieć przygotowane plan pracy w nagłej sytuacji oraz zestaw pomocny przy intensywnej terapii. Istotną kwestią jest także fakt, aby każdy w zespole wiedział, jakie jest jego zadanie do spełnienia.

Sytuacje nagłe wymagają szczególnego planu, jak i organizacji pracy, w tym: wywiad ze świadkiem wypadku, przygotowanie gabinetu, przygotowanie zestawu potrzebnych akcesoriów, zespół medyczny składający się co najmniej z jednego lekarza i technika weterynarii (jednak im większy zespół, tym większe szanse dla pacjenta).

Najczęściej cała procedura rozpoczyna się od telefonu z powiadomieniem o zdarzeniu. Moment, w którym recepcjonista odbiera telefon o urazie, jest zarówno dla pacjenta, jak i personelu komfortowy, gdyż w takiej sytuacji czas działa na wspólną korzyść. Zważywszy na fakt, że dzięki rozmowie telefonicznej zyskujemy cenne informacje, a czas dojazdu do lecznicy pozwala na sprawne przygotowanie gabinetu i sprzętu na przyjazd pacjenta. Podczas rozmowy telefonicznej powinniśmy uzyskać informacje takie jak: co się stało? kim jest pacjent? (gatunek, wielkość, przybliżony wiek), jaki jest stan świadomości zwierzęcia, jakie zwierzę ma widoczne obrażenia czy wcześniej zwierzę było na coś leczone.

Warto także zapytać, czy świadek ma przy sobie apteczkę pierwszej pomocy. Każdy kierowca powinien posiadać kompletną apteczkę, niemniej jednak coraz więcej ludzi świadomych nosi je przy sobie.

Podstawowe wyposażenie apteczki powinno obejmować przede wszystkim:
  • środki opatrunkowe (bandaże, gazy opatrunkowe, watę, plaster, w wypadku zwierząt doskonale sprawdzają się samoprzylepne bandaże, które nie przyklejają się do psiego futra),
  • nożyczki,
  • środek do dezynfekcji,
  • folia termiczna,
  • rękawiczki,
  • worek nylonowy,
  • chustę trójkątną.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.