Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony kotów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony kotów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych

Specyfika zachowań oraz instynkt polowania kotów sprawiają, że ryzyko zarażenia pasożytami w ich przypadku jest wysokie, co dotyczy oczywiście kotów wychodzących. Na występowanie i szerzenie się kocich pasożytów ma wpływ liczna populacja kotów bezpańskich i zdziczałych. Zwierzęta te, wydalając formy dyspersyjne pasożytów, przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, w którym myszy i inne drobne gryzonie pełnią rolę żywicieli rezerwuarowych (paratenicznych), co ma miejsce w przypadku glisty kociej (Toxocara cati) lub żywicieli pośrednich, w przypadku kociego tasiemca Taenia taeniaeformis.

Stwarza to także zagrożenie dla ludzi, a przede wszystkim dzieci, które podczas zabaw w piaskownicach mogą przypadkowo połknąć inwazyjne jaja T. cati lub zarazić się oocystami Giardia, jeśli kot przenosił genotyp tego pierwotniaka patogenny dla człowieka. Szczególnie duże zagrożenie epidemiologiczne stanowi kał młodego kota zarażonego Toxoplasma gondii.

Choroby inwazyjne u ludzi, niezależnie od rodzaju pasożyta (pierwotniak, tasiemiec, nicień) są najczęściej skutkiem nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny, a więc mają charakter chorób brudnych rąk. Większość zagrożeń pasożytniczych, które występują w strefie klimatu umiarkowanego, ma charakter odzwierzęcy, tak więc zdrowie ludzi zależy pod tym względem od kondycji zdrowotnej zwierząt. Właściwa profilaktyka i zwalczanie pasożytów u psów i kotów przekładają się na czystość środowiska, a więc istotnie wpływają na ograniczenie zagrożenia chorobami inwazyjnymi o charakterze zoonotycznym.

Przenoszone przez zarażone koty Toxoplasma gondii, Giardia duodenalis i Toxocara cati to pasożyty, które rozprzestrzeniają się w środowisku zewnętrznym za pośrednictwem odpowiednio oocyst, cyst i jaj inwazyjnych. Właściciele muszą mieć świadomość potencjalnych zagrożeń, których przyczyną mogą być ich zwierzęta i być odpowiedzialni za zdrowie swoich bliskich, a także innych osób, zgodnie z zasadą „Chroniąc zdrowie zwierząt, chro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy