Panuveitis – zapalenie błony naczyniowej i struktur wewnętrznych oka
Zapalenie błony naczyniowej oraz struktur wewnętrznych oka takich jak ciało szkliste, siatkówka określane jest terminem panuveitis. Gdy stan ten obejmuje również zewnętrzne struktury oka, mamy do czynienia z panophthalmitis (ryc. 1). Panuveitis powodowane jest przez szereg czynników infekcyjnych, urazy, nowotwory, reakcje immunologiczne, pasożyty. Towarzyszy ono też różnym schorzeniom i zespołom chorobowym, np.: gruźlicy, FIP, FeLV, nosówce, chorobie podobnej do syndromu VKH. Nierzadko nie jesteśmy w stanie określić przyczyny, która spowodowała taki stan chorobowy. Zapalenie błony naczyniowej i struktur wewnętrznych oka często prowadzi do utraty widzenia i powstania powikłań w postaci zaćmy, jaskry, odwarstwienia lub rozwarstwienia siatkówki.

Panuveitis może występować w jednym lub jednocześnie w obu oczach. Może mieć przebieg ostry lub przewlekły, typowy lub nietypowy. Pacjenci z takim rozpoznaniem stanowią dla lekarza weterynarii nie lada wyzwanie: pierwszym problemem, z jakim się zetkniemy, jest przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki i ustalenie etiologii, a kolejnym sposób leczenia, które musi być skuteczne i nie może powodować zbyt dużych skutków ubocznych.
Błona naczyniowa oka, ciało szkliste, siatkówka
Błona naczyniowa gałki ocznej (tunica vasculosa bulbi), składa się z tęczówki, ciała rzęskowego i naczyniówki. Tęczówka (iris) leży tylnie od rogówki. W środku tęczówki znajduje się źrenica (pupilla). Na przedniej i [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!