Oparzenia u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oparzenia u psów i kotów

Porażenie prądem

Innym rodzajem oparzeń u zwierząt są przypadki związane z porażeniem czworonoga prądem. Zdarzają się one często młodym i niedoświadczonym kotom i psom, które z ciekawości rozgryzają wszelkiego rodzaju kable elektryczne, co prowadzi do poparzeń przede wszystkim w okolicach pyska. Wykonując pierwsze czynności związane z pomocą w tym wypadku, należy jak najszybciej wyłączyć źródło prądu (o ile wcześniej nie doszło do wyłączenia bezpieczników w wyniku zwarcia).

Jeśli jest to niemożliwe, zwierzę trzeba odsunąć w bezpieczne miejsce, używając przedmiotów nieprzewodzących prądu, takich jak drewno czy plastik. Jeżeli u porażonego zwierzęcia ustały podstawowe funkcje życiowe, należy niezwłocznie przystąpić do reanimacji według standardowych procedur. W większości przypadków niewielkie poparzenia błon śluzowych goją się dobrze w ciągu kilku dni. W poważniejszych przypadkach zdarzają się jednak niepożądane efekty uboczne oparzenia, takie jak odpadające płaty tkanek (skóra, błony śluzowe).

Towarzyszy temu brak apetytu. Wskazana jest w takim wypadku zmiana diety na płynną i miękką, a w poważniejszych urazach – konsultacja z lekarzem weterynarii i konieczność żywienia parenteralnego lub przy pomocy sondy doprzełykowej lub dożołądkowej. W skrajnych przypadkach pies lub kot, przegryzając kabel elektryczny, może uszkodzić sobie tkankę płuc, co skutkuje obfitym ślinieniem się, uciążliwym kaszlem i trudnościami w oddychaniu wywołanymi obrzękiem płuc. Przy silnym i rozległym porażeniu prądem może dojść do porażenia mięśni oddechowych i ustania akcji oddechowej kończącym się zejściem śmiertelnym.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy