Ciekawy przypadek psa z brakiem apetytu i utratą wagi – opis postępowania diagnostycznego - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Ciekawy przypadek psa z brakiem apetytu i utratą wagi – opis postępowania diagnostycznego

Opis pacjenta

Pies, 8-letnia sterylizowana samica, mieszaniec collie.

Historia choroby

Właściciel zwierzęcia zgłosił się do lecznicy weterynaryjnej w związku z wystąpieniem u niego braku apetytu, który trwał przez ostatnie 3 dni. Pacjent stracił 2 kg masy ciała. Nie zaobserwowano problemów z mikcją, wymiotów czy biegunki. Pacjent nie otrzymywał żadnych leków. Właściciel miał wrażenie, że pies „jest nie w sosie” już od paru miesięcy.

Badanie kliniczne

W badaniu klinicznym poza nieznacznym odwodnieniem nie stwierdzono nieprawidłowości.

Badania dodatkowe

Biochemia

U pacjenta wykonano rozszerzony profil biochemiczny (tab. 1). Ze względu na podejrzenie choroby układu pokarmowego wykonano również oznaczenie TLI, kwasu foliowego i witaminy B12 (tab. 2). Osocze odseparowano wkrótce po pobraniu materiału. Nadesłana próbka nie wykazywała hemolizy czy lipemii.

Tab. 1. Wynik badania biochemicznego – profil rozszerzony. Pogrubione wartości znajdują się poza zakresem referencyjnym dla psa

Hematologia

Morfologia krwi wykazała nieznaczną leukocytozę (15,27 G/l, zakres referencyjny: 6-12 G/l), wynikającą z nieznacznej limfocytozy (5,75 G/l, zakres referencyjny: 1-3,6 G/l). W ocenie rozmazu krwi nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości – limfocyty były przede wszystkim małe i posiadały skąpą, jasnoniebieską cytoplazmę i małe okrągłe jądro.

Diagnostyka obrazowa

W pobieżnym badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej nie stwierdzono obecności wolnego płynu w jamie otrzewnej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.