Leczenie operacyjne jaskry ze szczególnym uwzględnieniem małoinwazyjnych, laserowych technik chirurgii jaskry (MIGS – ang. minimally invasive glaucoma surgery) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie operacyjne jaskry ze szczególnym uwzględnieniem małoinwazyjnych, laserowych technik chirurgii jaskry (MIGS – ang. minimally invasive glaucoma surgery)

Prawidłowy przepływ cieczy wodnistej oka

Prawidłowe ciśnienie śródgałkowe jest utrzymywane dzięki równowadze pomiędzy produkcją cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe oraz jej odpływem. W warunkach fizjologicznych ciecz wodnista (płyn śródgałkowy) jest odprowadzana dwiema drogami.

Droga konwencjonalna

W drodze konwencjonalnej ma miejsce przepływ cieczy wodnistej z komory tylnej przez źrenicę do komory przedniej, a następnie między więzadłami grzebieniastymi do szczeliny rzęskowej, wypełnionej przez siateczkę beleczkową. Tu ciecz wodnista jest filtrowana i po przeniknięciu przez śródbłonek naczyniowy dostaje się do promienistego układu naczyń zbiorczych − tzw. splotu żył wodnych. Stąd trafia do żył zatoki żylnej twardówki, gdzie miesza się z krwią. Ostatnim etapem odprowadzania płynu śródgałkowego są żyły nadtwardówkowe i spojówkowe lub żyły wirowate odprowadzające ciecz do krążenia ogólnego. U większości gatunków przeważająca objętość płynu śródgałkowego (ok. 50% u koni, 85% u psów i 97% u kotów) jest odprowadzana z oka w opisany tradycyjny sposób (1).

Droga naczyniówkowo-twardówkowa

Pozostała objętość cieczy wodnistej opuszcza gałkę oczną drogą naczyniówkowo-twardówkową. Mechanizm ten polega na odprowadzeniu cieczy przez podstawę tęczówki i przestrzeń śródmiąższową mięśnia rzęskowego do przestrzeni nadrzęskowej (między ciałem rzęskowym i twardówką) lub przestrzeni nadnaczyniówkowej (między naczyniówką i twardówką). Stąd płyn jest odprowadzany bezpośrednio przez pory twardówki, w które wnikają naczynia krwionośne i nerwy, lub po prostu między samymi włóknami kolagenowymi twardówki. Odprowadzanie płynu tą drogą nasila się w niektórych chorobach oraz pod wpływem leków przeciwjaskrowych z grupy prostaglandyn (1, 2, 4).

Nadciśnienie śródoczne/jaskra

U psów i kotów jaskra prawie zawsze jest skutkiem zaburzeń w odpływie cieczy wodnistej. Produkcja cieczy wodnistej w większości przypadków jest zmniejszona na skutek uruchamianych mechanizmów kompen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy