Diagnostyka zaburzeń dotyczących filmu łzowego u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Diagnostyka zaburzeń dotyczących filmu łzowego u psów

Film łzowy jest unikalną i ulotną emulsją, która sprawia, że narząd wzroku funkcjonuje prawidłowo. Zawiera ponadto swoiste mikroelementy i substancje przeciwzapalne, przeciwinfekcyjne oraz immunologiczne. Czuwa nad zapewnieniem fizjologii powierzchni oka oraz dba o fizjologiczną neurosensoryczność nabłonka rogówki. Zaburzenia powierzchni oka są częstym motywem konsultacji okulistycznej. W kryteriach diagnostycznych coraz bardziej podkreśla się znaczenie badań podstawowych i powszechnie dostępnych metod klinicznych. Zatem prawidłowe rozpoznanie zaburzeń łzawienia nie powinno stwarzać problemu doświadczonemu klinicyście.

Aparat łzowy jest utworzony z części wydzielniczej (przedrogówkowy film łzowy) i wydalniczej (nosowo-łzowy układ odprowadzający). Anatomicznie wyróżnia się w nim:

  • gruczoł łzowy i gruczoł trzeciej powieki,
  • dodatkowe gruczoły łzowe,
  • punkty i kanaliki łzowe,
  • worek łzowy,
  • przewód nosowo-łzowy,
  • punkty nosowe.

Każda z warstw filmu łzowego ma swoje funkcje i stanowi o stabilności filmu łzowego.

Przerogówkowy film łzowy w warunkach fizjologicznych powinien pokrywać rogówkę i spojówkę oka. Jest niezwykle cienki. Można w nim wyróżnić trzy warstwy, różniące się składem:

  1. Warstwa zewnętrzna filmu łzowego utworzona głównie z lipidów i fosfolipidów. Zadaniem tej frakcji jest ochrona przed nadmiernym parowaniem warstwy wodnistej oraz [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy