Nowelizacja prawa dotyczącego schronisk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowelizacja prawa dotyczącego schronisk

Nowelizacja prawa dotyczącego schronisk stała się tematem do dialogu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z lekarzami weterynarii i przedstawicielami schronisk dla zwierząt.

Pod koniec sierpnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie oraz konferencja prasowa zorganizowane przez Pełnomocnika MRiRW ds. Ochrony Zwierzą, Alberta Kurkowskiego. Dotyczyło ono propozycji zmian prawnych w zakresie funkcjonowania schronisk dla zwierząt. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele schronisk z całej Polski. Do dialogu zostali zaproszeni także przedstawiciele lekarzy weterynarii, lek. wet. Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz lek. wet. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Co powinno się zmienić?

Nowelizacja ustawy dotyczacej dobrostanu zwierząt przebywających w schroniskach ma objąć m. in. zwiększenie powierzchni kojców, w których przebywają zwierzęta oraz przymus chipowania psów i kotów. W tym wypadku miałaby też powstać ogólnopolska baza danych zwierząt. Co w przyszłości ma doprowadzić do zmniejszenia bezdomności oraz ukrócenia bezkarności właścicieli porzucających zwierzęta. Z pewnością nowelizacja prawa dotyczącego schronisk będzie miała też wpływ na proces adopcyjny.

Jak w swoje wypowiedzi podkreślił pełnomocnik Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Ochrony Zwierząt, Wojciech Albert Kurkowski:

Obowiązujące obecnie rozporządzenie ministra w sprawie schronisk dla zwierząt jest już nieaktualne i wymaga zmiany. Chcemy stworzyć takie przepisy, które będą lepsze dla zwierząt i będą lepiej je chroniły.

Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej wskazywał na konieczność zmian w zakresie aktów prawnych i zapewnienia dobrostanu zwierząt oraz walki z bezdomnością. Zaznaczył w swojej wypowiedzi fakt, że kraje europejskie, które od lat stosują podobne rozwiązania ograniczyły proceder porzuceń do minimum, co świadczy o skuteczności podjętych działań.

Wśród przedstawicieli fundacji swoje stanowisko przedstawiła m.in. Beata Krupianik (Fundacja Karuna). Wyraziła ona nadzieję, że to co oczywiste dla wielu osób powinno stać się rzeczywistością, a w Polsce wreszcie powinno się pomagać zwierzętom dzięki schroniskom, a nie chronić je przed instytucjami, które powinny oferować im pomoc.

Poprzednie raporty Najwyższej Izby Kontroli pokazały, że w gminy nie wypracowały odpowiednich programów oraz procedur znakowania czy sterylizacji zwierząt domowych. Co ostatecznie doprowadzało do zwiększania się liczby zwierząt przebywających w schroniskach.

Nieprawidłowości wykryte w ostatnim czasie w schroniskach na terenie naszego kraju nie pozostają w tym wypadku bez znaczenia.

Koniecznością jest stworzenie prawa, które będzie faktycznie chroniło zwierzęta. Nowelizacja prawa dotyczącego schronisk ma to ułatwić.

Źródło: SPOTKANIE W SPRAWIE SCHRONISK DLA ZWIERZĄT

Czytaj także: Kto może wystawić certyfikat wad wrodzonych zwierząt towarzyszących?

Znajdź swoją kategorię

2816 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy