Nie umiem zostać sam w domu – emocjonalne podłoże problemów separacyjnych u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nie umiem zostać sam w domu – emocjonalne podłoże problemów separacyjnych u psów

Kłopoty, jakie stwarzają swoim zachowaniem nietolerujące pozostawania w izolacji psy, bywają uciążliwe i niekiedy bardzo kosztowne. Pies, który pozostawiony w domu szczeka, wyje, niszczy przedmioty i domowe sprzęty lub załatwia swoje fizjologiczne potrzeby, jest sporym wyzwaniem i zmartwieniem.

Część opiekunów z wielkim poświęceniem tak organizuje swoje życie i codzienną aktywność, by zapewnić psu towarzystwo członków rodziny lub znajomych, jednak inni muszą zmagać się ze skargami sąsiadów, naprawiać zniszczenia i sprzątać.

Obecnie wiemy już bardzo dużo na temat przyczyn problemów separacyjnych psów i potrafimy pomóc cierpiącym z powodu izolacji od opiekunów zwierzętom. Podstawowym zadaniem behawiorysty jest określenie emocjonalnych przyczyn zachowania, bowiem to przede wszystkim emocje generują zachowanie i utrwalają je na drodze uczenia się.

Ważne jest zatem również określenie emocjonalnych korzyści z problemowego zachowania, na przykład z gryzienia domowych sprzętów, w postaci emocji ulgi i niekiedy satysfakcji. Nawet jeśli te korzyści są krótkotrwałe, utrwalają zachowanie, dlatego problemy separacyjne, jeśli nie są leczone, najczęściej się pogłębiają.

Aby zrozumieć złożoność emocjonalnych uwarunkowań problemowych zachowań psów w separacji, przyjrzyjmy się dwóm przypadkom takich zachowań.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy