Druk 3D wciąż się rozwija, my chcemy rozwijać się razem z nim
Maciej Szczepański – absolwent Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego na wydziale medycyny weterynaryjnej, twórca projektu naukowego „Wykorzystanie technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt po częściowej amputacji kończyny”.
Laureat prestiżowego konkursu London Vet Show 30under30. Co-Founder start-upu Wimba, który pracuje nad wdrażaniem nowych technologii w medycynie weterynaryjnej. Rozwija się jako lekarz w jednej z krakowskich lecznic.
Paweł Wełmiński – obecny w branży weterynaryjnej od ponad 20 lat. Doświadczenie zdobywał zarówno w polskich firmach, jak i międzynarodowych korporacjach.
Prywatnie pasjonat nowoczesnych technologii oraz miłośnik sci-fi.
Rozmawialiśmy z nimi o projekcie WIMBA – start-upie działającym w sektorze VetTech, który tworzy innowacyjne protezy i ortezy dla psów (czyli tzw. indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne) w technologii druku 3D, wykorzystując zaawansowane metody akwizycji danych i algorytmy automatyzujące.
Głodni wiedzy? Zajrzyjcie na: https://wimba.vet/
Jesteście start-upem, który w swoim claimie ma misję przywracania zwierzętom sprawności. Skąd pomysł akurat na branżę ortopedyczną?
Paweł Wełmiński: W czasie długoletniej pracy w branży weterynaryjnej widziałem, jakie problemy i wyzwania stoją zarówno przed lecznicami, jak i ich ortopedycznymi pacjentami. Liczba pacjentów z takimi problemami jest naprawdę spora – nawet do 20% w niektórych lecznicach (niespecjalistycznych oczywiście), a jednak na rynku jak do tej pory nie było żadnych rozwiązań systemowych. O ile nowoczesne narzędzia i rozwiązania chirurgiczne są szeroko dostępne, o tyle produkty V-OP ciągle są albo niewygodne w użyciu, albo nie rozwiązują podstawowych problemów, czy też czas oczekiwania na produkt może trwać miesiącami. Łącząc te informacje z danymi z rynku – decyzja była prosta. Dodatkowo Maciej, już jako student, zajmował się prototypowymi protezami oraz produktami związanymi z drukiem 3D – więc wszystko naturalnie razem się złożyło.
Ortopedia to prężnie rozwijająca się dziedzina, która zmaga się z wieloma wyzwaniami? Które z nich są największe i najpoważniejsze?
Maciej Szczepański: Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest dobro pacjentów, a co za tym idzie – zapewnienie im szybkiej i skrojonej na miarę opieki. Wyzwaniem, na które chcemy odpowiedzieć, jest zapewnienie lekarzom weterynarii oraz zoofizjoterapeutom możliwości łatwej, szybkiej i skutecznej metody zaopatrzenia w produkty potrzebne do terapii czy rehabilitacji.
Wasze produkty są innowacyjne i w całości drukowane w 3D. Co wyróżnia Was na tle innych firm, które korzystają z tej technologii?
P.W.: Z pewnością jest to zastosowana przez nas technologia MJF, dzięki której nasze ortezy powstają z jednego komponentu, jednego materiału i w jednym procesie technologicznym. Dzięki temu jesteśmy w stanie w X razy szybszy sposób dostarczyć ją do odbiorcy niż dotychczasowe rozwiązania dostępne na rynku.
W swoich działaniach idziecie jednak o krok dalej od konkurencji. Oferujecie innowacyjne protezy i ortezy dla psów w technologii druku 4D. Czym jest WimbaScan i jakie możliwości daje swoim użytkownikom.
M.S.: WimbaScan polega na pobieraniu pomiarów za pomocą nagrania krótkiego wideo telefonem, które następnie przetwarza się w chmurze na model kliniczny ze wszystkimi informacjami o morfologii pacjenta, dzięki któremu powstaje indywidualnie dopasowane do potrzeb zwierzęcia urządzenie protetyczne. Dzięki temu lekarz weterynarii jest w stanie w 15 minut pobrać miarę swojego pacjenta bez konieczności czasochłonnego i pracochłonnego przygotowywania castów.
Technologia druku 3D w branży weterynaryjnej ciągle się rozwija, czy widzicie potencjał, jaki drzemie w oferowanych przez tę metodę możliwościach i czy czujecie, że jesteście pionierami w tej kategorii, zapełniając pewne luki na rynku produktów weterynaryjnych?
M.S.: Oczywiście, druk 3D wciąż się rozwija i my chcemy rozwijać się razem z nim. Testujemy i wdrażamy pojawiające się nowości, aby jeszcze efektywniej tworzyć sprzęt ortopedyczny dla zwierząt. Dzięki wykorzystaniu tej technologii jesteśmy w stanie nadać każdą funkcjonalność do naszych produktów, co czyni nas pionierami. Nie mogę tu nie wspomnieć o tym, że nasz system WimbaTherapy ma zrewolucjonizować ortopedię weterynaryjną i wytyczyć w niej nowe ścieżki rozwoju.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]