Leczenie ropni okołowierzchołkowych u zwierząt mięsożernych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie ropni okołowierzchołkowych u zwierząt mięsożernych

Leczenie ropni okołowierzchołkowych zębów u zwierząt mięsożernych stanowi problem medyczny od bardzo dawna. Choroba tkanek okołowierzchołkowych to proces patologiczny, obejmujący: ozębną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Najczęściej ma charakter zapalny, który w obrazie rentgenowskim daje poszerzenie szpary ozębnej (periodontitis acuta).

W zapaleniu ostrym dominują objawy kliniczne, które u psów objawiają się utrudnionym pobieraniem pokarmu i niechęcią do jedzenia (zaczerwienienie błony śluzowej na wysokości szyjki zęba). Przy opukiwaniu zęba może występować reakcja dodatnia. Stopniowo gromadzący się w przestrzeni ozębnowej wysięk ropny prowadzi do powstania ropnia śródkostnego.

W kolejnym etapie następuje rozprzestrzenienie się procesu zapalnego na kość gąbczastą wzdłuż zębodołu. Po przebiciu blaszki zbitej dochodzi do odwarstwienia okostnej i powstania ropnia okołowierzchołkowego. Stan ten objawia się dolegliwościami miejscowymi (obrzęk w okolicy objętej procesem zapalnym, asymetria części twarzowej), węzły chłonne mogą być powiększone, a temperatura ciała podwyższona. Z chwilą przebicia się ropnia przez okostną objawy ogólne i dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu. Może dojść do przebicia skóry i wypływu ropnego w okolicy podoczodołowej (3).

W przeciwieństwie do zapaleń ostrych, zapalenie przewlekłe tkanek okołowierzchołkowych (periodontitis peri apicalis chronica) rozwija się najczęściej w sposób utajony. Czasami pojawia się nieznaczny ból przy nagryzaniu po chorej stronie. Natomiast w związku z niewielką dynamiką procesu zapalnego dolegliwości bólowe nie występują. Manifestacja przyczyny problemu objawia się gnilnym zapachem z jamy ustnej oraz wzmożonym ślinieniem. Wyjątek stanowi zapalenie przewlekłe (periodontitis chronica), które w zależności od stopnia zaostrzenia procesu może wyrażać się klinicznie różnymi objawami – od niewielkich dolegliwości przy gryzieniu, zapaleniu zatok (najczęściej zatoki szczękowej oraz czasem, przy b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2783 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy