Koniec z szyciem ran ‒ czas na taśmę dwustronną - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koniec z szyciem ran ‒ czas na taśmę dwustronną

Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaprojektowali dwustronną taśmę, która ma łączyć tkanki lepiej i bezpieczniej niż szwy chirurgiczne.

Tradycyjne szwy mogą powodować ból, komplikacje, wywoływać infekcje i zostawiać blizny, dlatego też taśmy wydają się być wynalazkiem na miarę potrzeb obecnej medycyny. Taśmy działają szybciej niż kleje tkankowe, można również użyć ich do mocowania implantowalnych urządzeń medycznych do tkanek np. serca.

Istniejące kleje tkankowe są rozpraszane przez wodę znajdującą się między dwiema powierzchniami tkanek przez co gojenie trwa dłużej.

Zespół MIT postawił sobie za cel wynaleźć coś, co będzie działać znacznie szybciej. Grupa koordynowana przez Xuanhe Zhao, profesora nadzwyczajnego inżynierii mechanicznej oraz inżynierii lądowej i środowiskowej w MIT, starszego specjalistę w tym badaniu ‒ opracowała wcześniej inne nowatorskie kleje, w tym hydrożelowy superglue, inspirowany lepkimi materiałami występującymi w przyrodzie, jak te których używają np. małże do przylegania do statków i skał. W przypadku dwustronnej taśmy nie było inaczej, w końcu inspiracją był materiał z jakiego tworzy się pajęcza sieć. Wzorując się na tym naukowcy stworzyli materiał, który wchłania wodę z mokrych tkanek, a potem szybko wiąże ze sobą leczone tkanki. Użyto do tego kwasu polikarylowego, który szybko tworzy słabe wiązania wodorowe z tymi tkankami. Aby taśma była trwała włączono do niej żelatynę lub chitozan. Polimery te pozwalają klejowi utrzymać kształt przez długi czas.

Jak uważa Hyunwoo Yuk ‒ jeden z autorów badania ‒ ten rodzaj kleju może istotnie wpłynąć na zdolność chirurgów do uszczelniania nacięć i leczenia ran. Testowano ją na różnych rodzajach tkanek wieprzowych, w tym skórze w jelicie cienkim, żołądku i wątrobie, przetestowano je również w płucach i tchawicy świń potwierdzając szybkość naprawy uszkodzeń tych organów.

Zszywanie miękkich lub delikatnych tkanek, takich jak płuca i tchawica, jest bardzo trudne, ale dzięki naszej dwustronnej taśmie, w ciągu pięciu sekund możemy je łatwo zamknąć ‒ mówi Yuk.

Taśma dobrze sprawdziła się również przy uszczelnianiu uszkodzeń przewodu pokarmowego, co może być bardzo przydatne w zapobieganiu wyciekom, które czasami występują po operacji. Wyciek ten może spowodować posocznicę i inne potencjalnie śmiertelne komplikacje.

Źródło: Double-sided tape for tissues could replace surgical sutures

Zobacz także: BMP przełomem w leczeniu kości zwierząt

Znajdź swoją kategorię

2780 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy