Kinezyterapia z zastosowaniem wybranych akcesoriów rehabilitacyjnych. Cz. I. Przegląd ćwiczeń aktywnych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kinezyterapia z zastosowaniem wybranych akcesoriów rehabilitacyjnych. Cz. I. Przegląd ćwiczeń aktywnych

Tor Cavalettiego

Ćwiczenia na poprzeczkach mają na celu kształtowanie propriocepcji, wzmocnienie mięśni zginaczy kończyn, zwiększenie zakresu aktywnego zgięcia stawów kończyn, wydłużenie kroku. Przechodzenie przez tor powinno się odbywać stępem (pacjenci początkujący) lub kłusem (pacjenci zaawansowani, np. zdrowe psy z tendencją do „krabowania”).

Odległość między poprzeczkami przy pierwszych treningach równa jest długości kończyny piersiowej danego psa, mierzonej od guzka większego kości ramiennej do czubków palców. U psów, u których dążymy do wydłużenia kroku, w kolejnych tygodniach treningów zwiększamy odległość między poprzeczkami. Tor Cavalettiego może być ustawiony na miękkim podłożu (np. materac gimnastyczny), co wpłynie na intensywniejsze stymulowanie propriocepcji.

Poduszki sensomotoryczne

Poduszki sensomotoryczne wykorzystywane są jako niestabilne podłoże, na którym pies może stać jedną, dwoma lub wszystkimi kończynami.

Pozycja, w której pies opiera się jedną kończyną na poduszce, sprzyja wzmocnieniu kontralateralnej kończyny, np. jeśli pies stoi prawą kończyną miedniczną na podłożu, a lewa stoi na poduszce, wówczas będzie chętniej przenosił ciężar ciała na stronę prawą.

Jeśli umieścimy poduszkę sensomotoryczną pod kończynami piersiowymi, wówczas pies będzie przenosił ciężar ciała ku tyłowi.

Umieszczenie poduszek pod wszystkimi kończynami kształtuje równowagę i wzmacnia mięśnie stabilizatory w całym ciele.

Korzystając z poduszek sensomotorycznych, należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia poduszki nie jest śliska dla zwierząt (liczne „berety”, powszechnie wykorzystywane w fitnessie i rehabilitacji ludzi, nie nadają się do wykorzystania w zoofizjoterapii, ponieważ są zbyt śliskie). Ćwiczenia na mniej napompowanych poduszkach są łatwiejsze do wykonania, nie należy jednak dopuścić do sytuacji, w której kończyna dotyka podłoża bezpośrednio, bez warstwy powietrza pomiędzy powierzchniami poduszki.

Niektóre poduszki mają dwie różne powierzchnie: gładką i chropowatą. Wypustki na poduszkach służą dodatkowej stymulacji eksteroreceptorów, czasem jednak są zbyt twarde i mogą urażać psa w opuszki. Ćwiczenia na poduszkach sensomotorycznych mogą być łączone z ćwiczeniami na piłkach rehabilitacyjnych, np. pies opiera się brzuchem i zgiętymi kończynami piersiowymi na piłce, a kończyny miedniczne stoją na „berecie”. U pacjentów zaawansowanych terapeuta może unosić brzeg poduszki sensomotorycznej lub swoją stopą dociskać wybrane rejony poduszki.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy