Nietypowe ropomacicze u suki – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietypowe ropomacicze u suki – opis przypadku

Przypadek własny

Właścicielka 9-letniej, niesterylizowanej suki rasy owczarek niemiecki zgłosiła się do lecznicy weterynaryjnej, ponieważ zauważyła ok. 7. dnia cieczki ropny wypływ z dróg rodnych suki. W przeszłości wszystkie cieczki przebiegały fizjologicznie, a ich występowanie było regularne. Dotychczas pacjentka miała jedynie problemy ortopedyczne.

W badaniu klinicznym nie zauważono odchyleń od normy – temperatura była prawidłowa, dostępne palpacyjnie węzły chłonne były niebolesne i niepowiększone, CRT w normie, osłuchowo górne i dolne drogi oddechowe były bez zmian, a praca serca miarowa.

Zdecydowano o wykonaniu badań dodatkowych. Wyniki morfologii i biochemii krwi nie wykazywały odchyleń od normy, jedynie liczba WBC, stężenia albumin oraz mocznika były w dolnej granicy wartości referencyjnych.

W badaniu cytologicznym wymazu z pochwy widoczne były znaczna ilość zdegenerowanych neutrofili w różnych stadiach rozpadu oraz bakterie. Wśród komórek nabłonka pochwy dominowały komórki pośrednie duże, z których część również uległa zmianom degeneracyjnym. W preparacie widoczne były również liczne pasma śluzu.

W badaniu ultrasonograficznym zobrazowano poszerzoną macicę wypełnioną płynem oraz obecność licznych torbieli na powierzchni błony śluzowej macicy (ryc. 1).

Ze względu na brak przygotowania do zabiegu oraz dobry stan ogólny suki podano antybiotyk (amoksycylinę z kwasem klawulanowym) oraz niesteroidowy lek przeciwzapalny (meloksykam) w iniekcjach.

Po dwóch dniach przeprowadzono zabieg owariohisterektomii z dostępu z linii białej. Do premedykacji użyto mieszaniny medetomidyny z butorfanolem, a do sedacji Propofolu – Lipuro 1%.

Miejscowo podczas zabiegu stosowano Lignocainum 2% oraz podano metamizol i fentanyl.

Śródoperacyjnie potwierdzono powiększenie macicy, była ona napięta, znacznie wypełniona ropną treścią, układająca się w charakterystyczne ampułowate rozszerzenia. Na powierzchni błony śluzowej macicy widoczne były liczne torbiel...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy