Guz chromochłonny nadnercza u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Guz chromochłonny nadnercza u psa – opis przypadku

Przygotowanie pacjenta do zabiegu

W ramach przygotowań do zabiegu należy oznaczyć grupę krwi operowanego zwierzęcia oraz przygotować zapas krwi potrzebnej do ewentualnego przetoczenia. Należy wykonać elektrokardiografię w celu oceny zwierzęcia pod kątem arytmii oraz echokardiografię, aby zdiagnozować inne choroby serca. Przewlekła ekspozycja na katecholaminy u psów z guzem chromochłonnym może powodować uogólniony skurcz naczyń. Po usunięciu guza chromochłonnego ostry spadek poziomu krążących katecholamin może spowodować zmniejszenie napięcia naczyniowego i gwałtowny spadek oporu naczyniowego. Ponadto indukcja znieczulenia i śródoperacyjna manipulacja guzem są często związane ze wzrostem stężenia katecholamin we krwi, które mogą powodować ostre epizody śródoperacyjnego nadciśnienia, częstoskurczu komorowego, arytmii, a nawet zatrzymania akcji serca (21).

W jednym z badań przedoperacyjne podanie fenoksybenzaminy zmniejszało śmiertelność okołooperacyjną z 48% do 13% u psów z guzem chromochłonnym (21). W przypadku podejrzenia guza chromochłonnego nadnerczy terapię fenoksybenzaminą rozpoczyna się na 2 do 3 tygodni przed zabiegiem chirurgicznym w dawce 0,5 mg/kg m.c. doustnie co 12 godz. Ze względu na rzadkość występowania objawów klinicznych u chorych psów trudno jest dostosować dawkowanie w oparciu o poprawę objawów klinicznych i ciśnienia krwi. Ponadto autorzy stwierdzili, że ta początkowa dawka jest często nieskuteczna w zapobieganiu ciężkiemu nadciśnieniu śródoperacyjnemu.

Dlatego postanowili stopniowo zwiększać dawkę fenoksybenzaminy co kilka dni, aż do uzyskania klinicznych objawów niedociśnienia lub do maksymalnej dawki 2,5 mg/kg m.c. co 12 godz. Zabieg chirurgiczny zaleca się wykonać 1 do 2 tygodni później, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy