Kamienie w dolnych drogach moczowych u królików i świnek morskich - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kamienie w dolnych drogach moczowych u królików i świnek morskich

Rozpoznanie

Jeżeli zauważamy u królika czy świnki morskiej opisane powyżej objawy, trzeba brać pod uwagę obecność choroby zlokalizowanej na obszarze dróg moczowych. W tym miejscu należy przystąpić do bardziej szczegółowej diagnostyki.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po dokładnym zebraniu wywiadu, jest zbadanie kliniczne pacjenta. U zwierząt z kamicą na terenie dolnych dróg moczowych w badaniu klinicznym możemy stwierdzić:

bardzo duży i bolesny pęcherz moczowy (w przypadku zwierząt z całkowitą niedrożnością cewki moczowej);mokre futro w okolicy cewki moczowej, ud i towarzyszący temu najczęściej pusty pęcherz (przy zapaleniu pęcherza mocz nie zbiera się w pęcherzu, wypływa z niego często w małych ilościach);pęcherz o umiarkowanym wypełnieniu z silną bolesnością okolicy pęcherza (ma to miejsce najczęściej przy większych kamieniach zlokalizowanych w części brzusznej pęcherza).

Kamień w pęcherzu nie jest łatwo wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, ponieważ pęcherz moczowy otoczony jest przez tkankę tłuszczową. U królic nad pęcherzem w więzadle szerokim macicy zgromadzona jest bardzo duża ilość tłuszczu. Dlatego, nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie wyczuć kamienia, a stwierdzimy dużą bolesność okolicy pęcherza, należy kontynuować diagnostykę prowadzoną w kierunku potwierdzenia bądź wykluczenia obecności kamienia w dolnej części układu moczowego.

Badania kliniczne pomocne w rozpoznaniu kamicy dolnych dróg moczowych

Badanie moczu

Wykonujemy je celem potwierdzenia lub wykluczenia obecności zapalenia pęcherza, na jego podstawie możemy również stwierdzić chorobę nerek. Ważne są obecność białka w moczu, liczba leukocytów i erytrocytów, obecność i ilość kryształów w osadzie moczu. Trzeba wiedzieć, że duża ilość kryształów węglanów wapnia jest zjawiskiem fizjologicznym w moczu królików. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy ilość ta staje się tak duża, że mamy do czynienia ze zjawiskiem określanym jako „piasek w pęcherzu”. Wówczas wymagane jest jego usu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy