Ekonomiczna diagnostyka weterynaryjna
Artykuł stanowi fragment 20. rozdziału książki pt. ,,Ekonomiczna diagnostyka weterynaryjna” autorstwa Ryane E. Englar i Sharon M. Dial.
Przypadek 11
Opis zwierzęcia:
As, trzymiesięczny kastrowany samiec rasy labrador retriever
Historia:
As został adoptowany ze schroniska trzy dni przed wizytą. Otrzymał trzy szczepionki, a za dwa tygodnie ma otrzymać kolejne szczepienie. W schronisku otrzymał leki odrobaczające w postaci embonianu pyrantelu, a także sulfadimetoksynę z powodu kokcydiozy. Powodem wizyty jest biegunka, która rozpoczęła się dzień przed wizytą.
Nowi właściciele obawiają się, że pies jest zarażony parwowirusem.
Wstępne pytania dotyczące posiadanych informacji wraz z odpowiedziami
- Jakie są rozpoznania różnicowe po uwzględnieniu danych klinicznych?
a) Podstawowymi rozpoznaniami różnicowymi w tym przypadku są giardioza lub zarażenie pasożytami przewodu pokarmowego. Inne rozpoznania do rozważenia to błąd dietetyczny i parwowiroza (CPV). Choć nie można potwierdzić CPV, historia szczepień oraz brak ospałości i wymiotów oznaczają, że to rozpoznanie jest mniej prawdopodobne. - Jak powinna wyglądać lista badań diagnostycznych (przy nieograniczonych zasobach) i dlaczego?
a) Należy wykonać: flotację kału, bezpośredni rozmaz kału, testy antygenowe kału w kierunku CPV i Giardia, a także badanie morfologiczne krwi.
b) Flotacja kału jest pomocna w potwierdzeniu lub odrzuceniu obecności pasożytów przewodu pokarmowego (np. zarażenia tęgoryjcem, glistami lub włosogłówką).
c) Bezpośredni rozmaz kału umożliwia wykrycie pasożytów ruchliwych (np. Giardia).
d) Testy antygenowe kału są najbardziej czułym badaniem w kierunku CPV i Giardia. Pomagają w potwierdzeniu lub wykluczeniu zarażenia CPV lub Giardia z listy rozpoznań różnicowych.
e) Badanie morfologiczne krwi umożliwia stwierdzenie niedokrwistości oraz stopnia regeneracji, a także zidentyfikowanie zmian leukocytów zgodnych ze stanem zapalnym lub stresem, oraz ocenę liczby płytek krwi. - Jakie tanie badania diagnostyczne można wykonać, aby uzyskać informacje zbliżone do tych, które zapewniłyby badania wykonywane przy nieograniczonych zasobach?
a) W tym przypadku odpowiednie wstępne tanie badania diagnostyczne są niemal identyczne z idealną listą badań. Flotacja kału, bezpośredni rozmaz kału, a także PCV/TPP są odpowiednimi badaniami niskokosztowymi. - Jakich wyników należy oczekiwać u tego pacjenta, uwzględniając jego historię, wygląd oraz rezultaty badania fizykalnego?
a) W badaniu flotacji kału należy oczekiwać identyfikacji pasożytów lub ich jaj, zaś w bezpośrednim rozmazie kału ruchliwych pasożytów. Ponieważ pacjent ma biegunkę, należy oczekiwać hipoproteinemii wtórnej do utraty białka do światła przewodu pokarmowego. Jeżeli zwierzę jest mocno obciążone pasożytami, można stwierdzić niedokrwistość wtórną do niedoboru żelaza.
Pytania i odpowiedzi dotyczące interpretacji wyników
- Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, jakie stwierdza się nieprawidłowości? Jaka jest interpretacja tych wyników?
a) Wyniki badań diagnostycznych są zgodne z giardiozą. Identyfikacja mikroorganizmów wiciowych o schemacie ruchu przypominającym opadający liść przemawia za giardiozą. W połączeniu z tym, wykrycie obecności właściwych morfologicznie trofozoitów i cyst jest potwierdzeniem rozpoznania giardiozy. - Dlaczego w badaniu flotacji kału w roztworze cukrowym nie stwierdzono cyst i trofozoitów Giardia, a w roztworze azotanu sodu stwierdzono liczne pasożyty?
a) Cukrowy roztwór Sheathera jest bardzo hipertoniczny, co często powoduje znaczne zniekształcenie mikroorganizmów Giardia. Z tego powodu należy założyć, że cysty i trofozoity Giardia były obecne w próbce pochodzącej od pacjenta, ale nie można było ich rozpoznać. Aby rozpoznać giardiozę, najlepiej wykorzystać siarczan cynku. Rozpoznanie można jednak potwierdzić także na podstawie roztworu do flotacji zawierającego azotan sodu. Roztwory kału, w których wykorzystano siarczan cynku lub azotan sodu, nie zniekształcą Giardia w taki sposób, jak cukrowy roztwór Sheathera. - Czy u pacjenta, u którego uzyskano ujemny wynik diagnostyki kału, można całkowicie wyeliminować z listy rozpoznań różnicowych podejrzenie giardiozy lub innej pasożytniczej inwazji przewodu pokarmowego? Co można zrobić w celu dalszej oceny tych dwóch rozpoznań?
a) Testy antygenowe są najbardziej czułymi metodami wykrycia zarażenia Giardia. Dostępne są podręczne testy ELISA, których wynik ujemny pozwala wykluczyć giardiozę. Alternatywnie, wysoko czułą, swoistą i skuteczną metodą diagnostyczną dla wykrycia przyczyny objawów klinicznych pacjenta są testy PCR w kierunku Giardia i wielu innych patogenów jelitowych. Należy się skontaktować z lokalnym weterynaryjnym laboratorium diagnostycznym, aby ustalić, jakie testy PCR do badania kału są dostępne. - Na podstawie wyników badań diagnostycznych jakie jest/są najważniejsze rozpoznania różnicowe w omawianym przypadku?
a) Podstawowym rozpoznaniem różnicowym w tym przypadku jest giardioza, choć nie można całkowicie wykluczyć jednoczesnego zarażenia innymi patogenami przewodu pokarmowego (np. tęgoryjcem lub włosogłówką).
Ryane E. Englar
Sharon M. Dial
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2854 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
W ostatnich dekadach hodowla bydła mlecznego przeszła znaczącą transformację. Dzięki zaawansowanej selekcji genetycznej i udoskonalonym praktykom żywieniowym wydajność mleczna krów imponująco wzrosła. Jednak ten postęp nie jest pozbawiony wyzwań, wysokowydajne krowy okazały się bardziej podatne na różnorodne schorzenia metaboliczne i reprodukcyjne. W tym kontekście mykotoksyny zyskały na znaczeniu jako istotny, choć wciąż nie w pełni […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]