Diagnostyka histopatologiczna po amputacji palców u psów i kotów
Podpaznokciowy rogowiak kolczystokomórkowy
Podpaznokciowy rogowiak kolczystokomórkowy powstaje – podobnie jak rak płaskonabłonkowy – w warstwie kolczystej naskórka. Tworzy on guzkowate narośle o ograniczonym zasięgu charakteryzujące się zrogowaceniem w centralnej części. Nowotwór ten może ulec transformacji w złośliwy guz płaskonabłonkowy. Jego ekspansywny wzrost może powodować wypieranie tkanki kostnej bądź jej rozpad.
Czerniak
Guzy melanocytarne palców mogą powstawać z melanocytów naskórka pazurów lub skóry między palcami. Niezależnie od ich zróżnicowania histologicznego w przypadku palców przybierają one często postać złośliwą. Mimo amputacji w wielu przypadkach dochodzi do przerzutów, głównie do węzłów chłonnych i płuc.
Rak palca u kotów
Szczególną formą guza palca u kotów są guzy będące przerzutami innych guzów pierwotnych. Szczególną skłonność do tworzenia przerzutów manifestujących się w obrębie palców wykazują guzy oskrzeli.
Uwagi dotyczące badań patologicznych
W przypadku przerostu palców badanie cytologiczne ma bardzo ograniczoną wartość informacyjną, ponieważ nie mówi nic o samym procesie przerostu ani o tym, w jakim stopniu proces dotyczy tkanki kostnej. Ponadto guzom umiejscowionym w okolicach palców towarzyszą bardzo często powierzchniowe stany zapalne i wrzody, co sprawia, że z cytologicznego punktu widzenia widoczny jest jedynie sam proces zapalny, a proces nowotworowy w głębi tkanek pozostaje niezauważony.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii