Medycyna behawioralna – leczenie zaburzeń zachowania u kotów

Medycyna behawioralna – najnowsze trendy w farmakoterapii i suplementacji przy leczeniu zaburzeń zachowania kotów

Azapirony

Przedstawicielem tej grupy w lekach weterynaryjnych jest buspiron. Ma silne powinowactwo do receptorów serotoniny 5HT1a, gdzie działa jako częściowy agonista. Ma również słabe powinowactwo do receptorów serotoniny 5HT2 oraz działa jako słaby antagonista autoreceptorów dopaminy D2. Nie ma wpływu na receptory GABA. Zwiększa aktywność swoistych szlaków noradrenergicznych i dopaminergicznych, podczas gdy aktywność układu serotoninergicznego i cholinergicznego jest hamowana. Jego działanie terapeutyczne widać po 4 tygodniach stosowania (24).

W silnym lęku może być stosowany łącznie z doraźnym podawaniem leku z grupy benzodiazepin. Buspiron jest metabolizowany w wątrobie w aktywne metabolity, które są wydalane z moczem. Z tego względu pacjenci z chorobami w obrębie tych układów powinni zastosować lek z innej grupy. Lek znajduje zastosowanie w leczeniu: lęku o niskim natężeniu, znaczenia, agresji między kotami w domu (stosowany dla kota, który w konflikcie jest ofiarą).

α-kazozepina

Bioaktywny peptyd α-s1 kazozepina jest głównym białkiem mleka krowiego, charakteryzującym się zdolnością wiązania się z receptorami GABAA. Charakteryzuje się właściwościami przeciwlękowymi, przeciwdrgawkowymi i wspomagającymi sen (2). Ponadto badania na szczurach wykazały, że działanie przeciwlękowe kazozepiny α-s1 jest porównywalne z działaniem diazepamu (mimo że powinowactwo do receptorów jest 10 tys. razy niższe niż diazepamu), z wyjątkiem faktu, że nie wywołuje skutków ubocznych, między innymi efektu odbicia, uzależnienia, tolerancji.

Wskazania do zastosowania suplementu stanowią:

któtkotrwały stres,

zaburzenia lękowe,

nadpobudliwość,

utrata stabilnego środowiska (np. zmiana domu).

Dawkowanie α-kazozapiny na dobę to 15 mg/kg m.c. Dodatkowo możemy stosować ją razem z tryptofanem, odpowiednio zmniejszając dawki.

Cannabidiol (CBD)

fot. istock.com

Klasyfikacja konopi (C. sativa L.) jako substancji kontrolowanej od dziesięcioleci utrudniał...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy