Antybiotyki aminoglikozydowe i aminocyklitole dopuszczone do obrotu w Polsce w produktach leczniczych weterynaryjnych dla psów i kotów. Cz. II – gentamycyna, spektynomycyna
W pierwszej części artykułu zostały przedstawione właściwości ogólne antybiotyków aminoglikozydowych oraz charakterystyka szczegółowa streptomycyny, dihydrostreptomycyny i neomycyny z uwzględnieniem produktów leczniczych weterynaryjnych (plw) dla psów i kotów dopuszczonych do obrotu w Polsce. W części drugiej zostaną omówione gentamycyna i stosowany w weterynarii lek z grupy aminocyklitoli – spektynomycyna.
Gentamycyna
Antybiotyk aminoglikozydowy podawany parenteralnie (ogólnie lub miejscowo), stosowany głównie w infekcjach wywołanych przez tlenowe bakterie Gram-ujemne, a także przez gronkowce. Ze względu na potencjalne działania niepożądane takie jak: nefrotoksyczność, ototoksyczność, hamowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, powinna być stosowana w podaniu ogólnym (systemowym) jedynie w przypadku poważnych infekcji, gdy niemożliwe jest zastosowanie innych, bardziej bezpiecznych leków przeciwbakteryjnych (1).
Spektrum działania
W wypadku gentamycyny obejmuje ono tlenowe bakterie Gram-ujemne (E. coli, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Salmonella, Enterobacter, Serratia, Shigella), niektóre bakterie Gram-dodatnie (np. gronkowce) oraz mykoplazmy. W odniesieniu do paciorkowców gentamycyna jest bardziej aktywna niż amikacyna. Szczepy Proteus, Serratia i Pseudomonas aeruginosa oporne na gentamycynę mogą pozostać wrażliwe na amikacynę.
Gentamycyna wykazuje jedynie słabą aktywność wobec Mycobacterium i Nocardia. Nie działa na bakterie beztlenowe i względnie beztlenowe (1, 3).
Wskazania do stosowania
W podaniu ogólnym gentamycyna jest stosowana u psów i kotów w infekcjach (4):
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii