Działalność ZLZ w czasie kryzysu – porady i przemyślenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Działalność ZLZ w czasie kryzysu – porady i przemyślenia

Dywersyfikacja dochodu, ciągła analiza rynku

Za wszelką cenę nie ograniczajmy się do jednego źródła dochodu, świadczenia jednego rodzaju usług. Analiza sytuacji rynkowej pozwoli nam dostrzec możliwość rekompensaty strat w innych polach. Np. w naszym gabinecie w marcu 2020 roku nie wykonywaliśmy rutynowych zabiegów chirurgicznych, ze względu na ryzyko epidemiologiczne zrezygnowaliśmy z usług takich jak obcinanie pazurków. Z drugiej strony odnotowaliśmy kilkunastokrotny wzrost przychodów w sprzedaży leków na choroby przewlekłe (endokrynologiczne, dermatologiczne, kardiologiczne) oraz środków ochrony przed kleszczami. Ktoś inny mógłby uzyskać zwiększony przychód, np. poprzez wysyłkową sprzedaż karm, e-konsultacje behawioralne.

Powszechna jest opinia, że lekarz weterynarii powinien zarabiać na świadczeniu usług, a nie na sprzedaży towarów. Nie warto jednak deprecjonować sprzedaży karm, akcesoriów itp. jako dodatkowego źródła dochodu.

Pomoc rządu

Jeżeli będziemy mieli możliwość skorzystania z któregoś z programów pomocowych, dokładnie analizujmy warunki, kruczki, minusy tych rozwiązań, aby podjąć wyważoną decyzję, czy jest to dla nas opłacalne.

Pamiętajmy, rząd nie ma własnych pieniędzy, które rozdaje, lecz albo się w naszym imieniu zadłuża, albo „rozdaje” nam pieniądze, które od nas pobrał za pomocą podatków, także ukrytych. Im większy będzie program pomocowy, tym trudniej będzie go nam wszystkim, Polakom, potem spłacić.

Podsumowanie

Powyższy artykuł zawiera wskazówki odnośnie prowadzenia ZLZ w czasie lockdownu, ograniczenia funkcjonowania podmiotów gospodarczych związanym z pandemią SARS-CoV-2.

Jeszcze przed wybuchem pandemii były liczne przesłanki, że znajdujemy się na końcu cyklu koniunkturalnego, u progu kryzysu finansowego. Patogen SARS-CoV-2 okazał się być tzw. „czarnym łabędziem”, przyspieszając to, co nieuniknione. W czasie kryzysu, w czasie przemiany problemy z płynnością, bankructwa dotyczą w szczególności tych podmiotów, które są źle zarządzane, ich kierownictwo jest nieelastyczne, źle odczytuje sygnały rynkowe. Mam nadzieję, że powyższy opis nie dotyczy ZLZ Czytelników.

Skupiając się na aspektach finansowych swoich firm, nie zapominajmy o zdrowiu i bezpieczeństwie swoim, swoich bliskich oraz pracowników. Zdrowie jest najważniejsze, rzeczy materialne można odrobić, odzyskać.

lek. wet. Szymon Manias
Gabinet TROP
ul. Strażacka 11, 93-318 Łódź

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.