Zapalenie płuc u psów i kotów w obrazie radiograficznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie płuc u psów i kotów w obrazie radiograficznym

Wirusowe zapalenia płuc

Najczęściej zaczyna się od tkanki śródmiąższowej i okołooskrzelowej, raczej w obszarach doogonowo-dogrzbietowych płuc. Pierwsze zmiany radiograficzne są delikatne, trudno dostrzegalne (ryc. 4). Stąd przyjęło się zakładać, że wirusowe zapalenia płuc nie wpływają na obraz radiograficzny klatki piersiowej psa lub kota (10). Wraz ze stopniem nasilenia choroby nieznaczne zagęszczenia śródmiąższowe i okołooskrzelowe stają się coraz lepiej widoczne. Obejmują poszczególne płaciki płucne w jednym bądź wielu płatach, także obustronnie. Jeśli dołączą się czynniki bakteryjne, pierwsze objawy zostaną przesłonięte przez typowe objawy bakteryjnego zapalenia płuc (3). Z kolei u kotów chorych na zakaźne zapalenie otrzewnej w obrazie klatki piersiowej nad nieprawidłowościami tkanki płucnej będzie dominował płyn w jamie opłucnej (10).

Bakteryjne zapalenia płuc

Posiadają kilka wspólnych cech radiologicznych. W początkowym stadium mogą nie dawać żadnych zmian śródmiąższowych lub nieznaczne zmiany, czyli mogą być równie trudne do zauważenia jak w przypadku wirusowego zapalenia płuc. Inną cechą jest zasada pojawienia się pierwszych widocznych zmian w częściach obwodowych płuca oraz brak symetrii w rozmieszczeniu tych zmian. Podczas oceny radiogramów należy zwrócić szczególną uwagę na części płuc położone bocznie do sylwetki serca (ryc. 5). Często właśnie w tych obszarach pojawiają się pierwsze objawy zapalenia. Duży wpływ na umiejscowienie pierwszych zmian powstałych w przebiegu bakteryjnego zapalenia płuc wywiera droga zakażenia.

Zajęcie przede wszystkim płatów doogonowych płuc sugeruje drogę hematogenną (ryc. 6), a płatów doczaszkowych i środkowych – aerogenną (ryc. 7). W pierwszym przypadku często występuje gwałtowny rozwój choroby z zajęciem całego płata płucnego, czyli rozwój płatowego zapalenia płuc. W drugim przypadku raczej rozwija się odoskrzelowe zapalenie płuc, jedno z częściej opisywanych zapaleń płuc u psów. Obserwuje się wtedy najwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy