Torakocenteza – klasyfikacja płynów, ropniak opłucnej – przypadki kliniczne i leczenie. Cz. II
W I części artykułu autorki wspomniały, że przy objawach silnej duszności konieczne jest, poprzez badania dodatkowe, potwierdzenie bądź wykluczenie obecności płynu w klatce piersiowej. Przy wystąpieniu płynu w jamie opłucnej należy bezzwłocznie wykonać torakocentezę w VI-VIII przestrzeni międzyżebrowej i poddać pobrany płyn dalszej analizie. W II części artykułu autorki przyjrzą się dokładnemu różnicowaniu pobranego płynu i opisem postępowania w przypadku ropniaka opłucnej.
Klasyfikacja płynów
Pobrany płyn klasyfikuje się głównie ze względu na różne stężenie obecnego w nim białka i liczbę komórek jądrzastych, w zależności od ich stężenia określa się jako przesięk, zmodyfikowany przesięk bądź wysięk.
Przesięk
Przesiękiem nazywa się płyn, w którym stężenie białka jest niskie (< 2,5 g/dl) i posiada niewielką liczbę komórek (< 1000/ul). Przeważnie są to komórki nabłonka surowiczego oraz niewielka ilość komórek jądrzastych. Ten rodzaj płynu występuje wskutek zaburzeń homeostazy, wzrostu naczyniowego ciśnienia hydrostatycznego lub spadku koloidalnego ciśnienia osmotycznego.
Główną przyczyną gromadzenia się przesięków jest hipoalbuminemia, w której stężenie albumin w surowicy jest równe lub mniejsze niż 1,5 g/dl.
Może być spowodowana:
- chorobami nerek,
- niewydolnością wątroby,
- chorobami zapalnymi jelit,
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii