Diagnostyka ultrasonograficzna ciał obcych w... - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka ultrasonograficzna ciał obcych w przewodzie pokarmowym u psów i kotów

Niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana ciałem obcym stanowi częstą przyczynę wizyty pacjenta z objawami ze strony przewodu pokarmowego. Mogą się one różnić w zależności od rodzaju oraz czasu trwania niedrożności. Ciało obce może prowadzić do niedrożności pełnej bądź niepełnej. Pierwsza cechuje się ostrzejszym przebiegiem oraz szybszym pogorszeniem stanu klinicznego, druga z kolei może skutkować przewlekłymi objawami. Zdarza się, że ciało obce przechodzi przez przewód pokarmowy bądź zalega w żołądku, nie powodując niedrożności. Wówczas nie muszą występować objawy kliniczne. Diagnostyka ciał obcych w przewodzie pokarmowym opiera się przede wszystkim na badaniach obrazowych, wśród których prym wiodą radiografia oraz ultrasonografia. W artykule omówiono diagnostykę ciał obcych w przewodzie pokarmowym z wykorzystaniem badania ultrasonograficznego, skupiając się na ilustracji możliwych wariantów obrazu.

Zalety i ograniczenia metody

Ultrasonografia jest metodą bezpieczną zarówno dla pacjenta, jak i osoby przeprowadzającej badanie. W przeciwieństwie do radiografii nie generuje szkodliwego promieniowania jonizującego. Zazwyczaj nie wymaga też farmakologicznego uspokojenia pacjenta. Cechy te przekładają się na możliwość wykonania badania wielokrotnie, co w przypadku obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym jest istotną zaletą, gdyż pozwala kontrolować jego ewentualny pasaż. Ultrasonografia ponadto jest badaniem dynamicznym, dzięki czemu nie tylko pozwala stwierdzić obecność ciała obcego, lecz także umożliwia ocenę motoryki przewodu pokarmowego, której zaburzenia są częstym objawem występującym przy ciele obcym.

Wykazano, że ultrasonografia jest metodą czulszą od radiografii w wykrywaniu ciał obcych zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym małych zwierząt (1, 2). Choć obie metody mogą dawać fałszywie dodatnie oraz fałszywie ujemne wyniki, to są one rzadsze z wykorzystaniem ultrasonografii, której czułość w tym zakresie osiąga 100% (1, 5, 6). Istotną zal...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy