Badanie osadu moczu krok po kroku

Wyszukaj w serwisie

Badanie osadu moczu krok po kroku

Standaryzacja i zasady oceny osadu moczu

Zarówno prawidłowe przygotowanie osadu moczu, jak i analiza preparatu oraz sposób jego oceny są niezbędne do prawidłowego sformułowania wyniku oraz zachowania standaryzacji oceny.

Przygotowany preparat jest oceniany przy użyciu powiększenia 400-krotnego (obiektyw 40x, o dużym powiększeniu). Warto również ocenić preparat pod małym powiększeniem (10x, 20x) w celu oceny rozmieszczenia elementów upostaciowanych moczu.

WWP_11-12_24_diagnostyka_laboratoryjna_Ewa_Kumiega_BADANIE_OSADU_MOCZU_TAB_2
Tab. 2. Ocena ilościowa stosowana do opisu erytrocytów i leukocytów w osadzie moczu

W zależności od tego, jakie upostaciowane elementy moczu są oceniane, wynik powinien przedstawiać się w określony sposób. Ocena ilościowa dotyczy erytrocytów oraz leukocytów. Warto, aby każde laboratorium miało opracowaną swoją skalę oceny, tak aby maksymalnie zwiększyć wiarygodność i powtarzalność wyników, zwłaszcza kiedy osad moczu oceniają różne osoby. Przykładowa skala ocen jest przedstawiona w tab. 2. Jeżeli osad moczu oceniany jest w komorze, to należy określić liczbę elementów w jednostce objętości (x106/L), korzystając z instrukcji dostarczonej przez producenta i dołączonej do komory. Ocena połilościowa dotyczy: nabłonków, wałeczków, kryształów, pasm śluzu, bakterii oraz innych mikroorganizmów. W tym przypadku należy posłużyć się skalą: bardzo liczne, liczne, dość liczne nieliczne, pojedyncze, nieobecne w polu widzenia. Aby ułatwić i ujednolicić ocenę, warto opracować sposób przyporządkowywania szacowanej liczby ocenianych elementów do skali. W tym celu można posłużyć się skalą opracowaną przez Polskie Towarzystwo Diagnostyki [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy