Badania układu hemostazy – praktyczne aspekty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Badania układu hemostazy – praktyczne aspekty

Prawidłowe pobranie krwi do badań

Po upewnieniu się, że pacjent jest odpowiednio przygotowany do pobrania krwi na badania w kierunku hemostazy, należy zadbać zarówno o odpowiedni sprzęt i probówki, jak i o prawidłową technikę pobrania, a później także o obchodzenie się z materiałem.

Do badań koagulologicznych wykorzystuje się osocze cytrynianowe. Działanie przeciwzakrzepowe cytrynianu sodu przypisuje się jego zdolności do wiązania wapnia, co sprawia, że wapń jest niedostępny w procesie tworzenia skrzepów. Krew od pacjenta powinna zostać pobrana do probówki z cytrynianem sodu o stężeniu 3,2% (22). Istotne jest, aby pobrać krew dokładnie do poziomu oznaczonego na etykiecie probówki w celu zachowania odpowiedniego stosunku objętości krwi do antykoagulantu (9:1), gdyż w przeciwnym razie może dojść do wytworzenia skrzepu.

Niewypełnienie probówki krwią do zaznaczonego poziomu (jeśli stosunek jest mniejszy niż 9:1) może skutkować nadmiernym rozcieńczeniem próbki krwi płynnym antykoagulantem, co może fałszywie wydłużyć czasy krzepnięcia z powodu nadmiernego wiązania wapnia przez cytrynian sodu (21). Podobnie nadmierne wypełnienie probówki, powyżej poziomu zaznaczonego na etykiecie, może prowadzić do niewystarczającej antykoagulacji próbki lub niemożności odpowiedniego wymieszania krwi, a tym samym do wydłużenia lub skrócenia czasów krzepnięcia. Przepełnienie probówki może również wskazywać, że kilka probówek z cytrynianem pobieranych częściowo zostało przelanych do jednej, co znów będzie skutkowało nieodpowiednim stosunkiem objętości krwi do antykoagulantu i opisanymi wyżej problemami (22).

Szczególną uwagę należy zwrócić na datę ważności probówki. [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy