Badania profilaktyczne psów i kotów
Działania profilaktyczne mają za zadanie zapewnienie dobrostanu i zapobieganie rozwojowi chorób, jak i ich rozprzestrzenianiu. Od dekad znana jest skuteczność aseptyki czy szczepień profilaktycznych. A sentencja „lepiej zapobiegać, niż leczyć” dla każdego jest oczywista. Coraz częściej świadomi właściciele przyprowadzają swoich podopiecznych w celu wykonania badań profilaktycznych. Sami lekarze weterynarii mają też coraz większe możliwości wykonywania lub kierowania na profilowane badania profilaktyczne, szczególnie laboratoryjne dedykowane różnym grupom zwierząt w różnych sytuacjach, z różnych powodów. Według prac badawczych (2) profilaktyczne badania krwi pozwalają wykryć nieprawidłowości u (6-19%) klinicznie zdrowych zwierząt.
Profilaktyka to regularne kontrole, począwszy od pierwszych godzin i tygodni życia zwierzęcia, jak i odrobaczanie oraz szczepienie. Nowo urodzone szczenięta powinny być przebadane profilaktycznie pod względem występowania wad wrodzonych oraz napić się siary, aby zyskać odporność. Pierwsze badanie lekarsko-weterynaryjne szczeniąt pozwala na wybór najlepszego postępowania w danym przypadku, w zależności od oceny stanu zdrowia. W wieku kilku miesięcy u ras predysponowanych wykonuje się profilaktyczne badania ortopedyczne ze szczególnym uwzględnieniem dysplazji stawów biodrowych lub łokciowych. Do codziennej praktyki weszły badania radiologiczne stawów biodrowych u młodych psów i kotów dużych ras w celu wykluczenia z hodowli zwierząt z podejrzeniem dysplazji lub w celu ewentualnego wykonania ortopedycznego zabiegu profilaktycznego. Podobnie wykonuje się profilaktyczne badania neurologiczne u predysponowanych ras (np. badanie BAER).
Na co zwrócić uwagę, wykonując badania laboratoryjne?
W przypadku niezarastania ciemiączka wykonuje się profilaktyczne badanie USG głowy, aby wykluczyć wodogłowie. Hodowcy w przypadku podejrzeń nieprawidłowości zgryzu powinni skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać ewentualną korekcję uzębienia. Jednak z badaniami profilaktycznymi kojarzą się najczęściej badania laboratoryjne krwi, moczu i kału. Laboratoria weterynaryjne, jak i producenci sprzętu przeznaczonego do użytku lecznicowego oferują profile analiz przeznaczone dla grup wiekowych lub uwzględniające różne ryzyka. Profile obejmują badania przesiewowe i kierunkowe.
Badania profilaktyczne krwi mogą być wykonywane w określonych odstępach czasu, na przykład raz do roku lub co 2-3 lata w zależności od wieku i predyspozycji zwierzęcia. Badania wykonywane regularnie pozwalają na „personalizowanie” zakresów referencyjnych. Warto zwrócić uwagę, że nierzadko wartości referencyjne mają szerokie zakresy. W niektórych przypadkach nawet dwukrotny wzrost lub spadek wartości może nadal mieścić się w normie, a jednocześnie świadczyć o patologii. W przypadku badań profilaktycznych można właściwie dietetycznie przygotować pacjentów, eliminuje się też wpływ leków. Profil ogólnych badań powinien uwzględniać parametry morfologiczne oraz biochemiczne, ze szczególnym uwzględnieniem:
- transaminaz wątrobowych,
- metabolitów wydalanych przez nerki (mocznik, kreatynina),
- stężenia glukozy oraz badanie moczu.
W przypadku zwierząt starszych, nawet bez widocznych oznak chorobowych, wykonuje się ponadto oznaczenie stężenia całkowitego tyroksyny. Takie badanie traktuje się jako przesiewowe. W przypadku wykrycia nieprawidłowości rozszerza się ich zakres w zależności od potrzeb. Zwierzęta starsze to grupa szczególnego ryzyka, u której badania profilaktyczne powinny być wykonywane regularnie przynajmniej raz do roku (ryc. 1). Czasem wczesne wykrycie nieprawidłowości może skończyć się jedynie na modyfikacji diety lub zmianie trybu ćwiczeń, bez konieczności wprowadzenia dużo kosztowniejszej terapii (3).
Badania krwi mogą być rozszerzone o parametry związane z grupami ryzyka w zależności od predyspozycji: płciowych, rasowych, użytkowych, środowiskowych, rodzinnych. Wyniki badań pozwalają nadać priorytet profilaktyce i zrozumieć konieczność ich wykonywania w kontekście powszechnie występujących chorób u psów i kotów (5). U zwierząt otyłych będzie to oznaczenie:
- stężenia cholesterolu,
- stężenia trójglicerydów,
- aktywności enzymów trzustkowych.
W przypadku zwierząt podejrzewanych o występowanie predyspozycji do określonych chorób ze względów rasowych lub rodzinnych będą to dodatkowe badania związane z obciążeniem. Dobranie odpowiedniego profilu badań zawsze należy do badającego lekarza weterynarii, który uwzględnia informacje zarówno z wywiadu, jak i badania klinicznego oraz wyniki ewentualnych innych badań dodatkowych (obrazowych). Laboratoria oferują też „profile BARF” dla zwierząt żywionych dietą przygotowywaną w domu. Profil ten uwzględnia między innymi stężenia makro- i mikroelementów we krwi.
Oddzielną grupę badań profilaktycznych stanowią te, które są wykonywane przed procedurami diagnostycznymi lub zabiegami oraz przed leczeniem lub w jego trakcie (1). W pierwszym przypadku chodzi najczęściej o ryzyko anestezjologiczne lub związane z podawaniem określonych substancji diagnostycznych (kontrast w badaniu TK). Najczęściej w takich sytuacjach ocenia się parametry morfologiczne krwi oraz wydolność nerek. Przy planowaniu biopsji gruboigłowej narządów wewnętrznych oraz przed krwawymi zabiegami operacyjnymi oznacza się ponadto wskaźniki koagulogramu (PT, APTT), aby ocenić hemostazę. Gdy planowana farmakoterapia wiąże się z podawaniem leków gastro-, mielo-, nefro- lub hepatoksycznych, wykonuje się badania krwi lub moczu oceniające efekty uboczne terapii dotyczące poszczególnych, narażonych narządów (aktywność transaminaz wątrobowych i enzymów trzustkowych, stężenie mocznika, kreatyniny, białka całkowitego, albumin, glukozy).
W przypadku stosowania chemioterapii lub wykorzystywania blokerów receptorów komórkowych badania wykonuje się przed rozpoczęciem terapii oraz w trakcie jej trwania (w przypadku cyklicznego podawania leków, przed każdym kolejnym cyklem). Badania takie obejmują przede wszystkim parametry morfologiczne krwi. Przy terapii inhibitorami receptorów komórkowych (tokeranib, masytynib) wykonuje się okresowe (co kilka/kilkanaście tygodni) badania krwi oceniające wartości liczbowe morfologii oraz hepato- i nefrotoksyczność oraz badanie moczu z uwzględnieniem stosunku stężenia białka do kreatyniny (UPC) ze względu na mogącą się pojawić proteinurię. W przypadku stosowania substancji kardiotoksycznych (np. doksorubicyna) przed pierwszym jej podaniem wykonuje się badanie kardiologiczne, szczególnie u ras predysponowanych do kardiomiopatii (np. dobermany) (6).
Hodowcy zwierząt przeznaczonych do rozrodu bardzo często oczekują badań genetycznych wykluczających możliwość występowania różnego rodzaju nieprawidłowości (np. wady okrywy włosowej) w celu potwierdzenia „wartości materiału hodowlanego”. Zakres tych badań ustala się z reguły z właścicielem i/lub hodowcą. Aktualnie można wykonać kilkadziesiąt różnych testów mutacji DNA, a coraz lepiej rozwijane metody diagnostyczne zapewne rozszerzą ten zakres (8).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]