Badania kontrastowe w diagnostyce radiologicznej
Badanie kontrastowe przewodu pokarmowego
Naturalne, słabo zróżnicowane kontrastowanie narządów jamy brzusznej, szczególnie ścian przewodu pokarmowego. Przydatne w poprawie wizualizacji narządów tego obszaru, są badania z zastosowaniem pozytywnych środków kontrastowych. Radiografia kontrastowa przewodu pokarmowego w wielu przypadkach poprawia zdolność ewaluacji patologii u małych zwierząt z chorobami przełyku, żołądka i jelit. Badanie kontrastowe wskazana jest w sytuacji, w której badanie przeglądowe nie pozwala na postawienie rozpoznania. W procedurze zastosowanie znajdują zarówno wodne, jodowe środki kontrastowe, jak również siarczan baru (baryt). Środkiem z wyboru jest podawany doustnie u zwierząt niepoddanych sedacji siarczan baru w dawce 6-12 ml/kg m.c. u psa i 12-16 ml/kg m.c. u kota.
Stosowanie papki barytowej jest przeciwwskazane u zwierząt z zaburzeniami połykania oraz z podejrzeniem perforacji przewodu pokarmowego.
Baryt po przedostaniu się do układu oddechowego nie ulega resorpcji, może wywierać silne działanie drażniące, w niektórych przypadkach prowadząc do śmierci pacjenta. Podobnie w przypadku przedostania się do jam ciała przez uszkodzone ściany przewodu pokarmowego, może spowodować poważne zapalenie. Dlatego też u pacjentów z podejrzeniem perforacji oraz chorób przełyku utrudniających połykanie, zaleca się stosowanie wodnych, niejonowych roztworów jodu. Ich zalecana dawka doustna wynosi 10 ml/kg m.c. zarówno u psów, jak i kotów, z sugerowanym rozcieńczeniem (1:2). Środki te są również kontrastem z wyboru w badaniu gastrograficznym w tomografii komputerowej.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii