Dermatozy endokrynne psów – wybrane jednostki najczęściej spotykane w praktyce klinicznej
Dermatozy endokrynne obejmują szereg schorzeń dotyczących skóry, wywołanych przez hormony.
Diagnostyka niektórych z nich bywa skomplikowana, a identyfikacja konkretnego hormonu będącego przyczyną problemów jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa. W poniższym artykule opisano dermatozy endokrynne najczęściej występujące u psów, z którymi zarówno internista, jak i dermatolog spotykają się na co dzień.
W przypadku endokrynopatii objawy dermatologiczne pojawiają się często wcześniej niż objawy ogólne, jeżeli te drugie w ogóle występują. Właściciel zwykle w pierwszej kolejności zauważa mniej lub bardziej konkretne zmiany na skórze, które są często głównym powodem konsultacji lekarskiej. Pogorszenie stanu skóry lub sierści jest często przyczyną dalszej diagnostyki w kierunku zaburzeń endokrynologicznych. W niniejszym artykule opisano najczęściej spotykane dermatozy endokrynne psów. U kotów zmiany skórne w przebiegu endokrynopatii są zdecydowanie mniej wyrażone i trudne do sklasyfikowania.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest uważana za jedną z najczęściej występujących endokrynopatii u psów. Rzeczywista prewalencja choroby nie jest dokładnie znana, jednak szacuje się że choruje około 0,2 do 0,6% populacji psów. Błędna interpretacja wyników badań oraz często niespecyficzne objawy kliniczne sprawiają, że wiele zdrowych zwierząt klasyfikuje się jako chore. Psy, u których diagnozuje się niedoczynność tarczycy, nierzadko cierpią na zespół eutyreozy chorobowej lub też przyjmują leki obniżające stężenie hormonów tarczycy. Lekarze chętnie zaś przepisują hormony tarczycy, gdyż są to niedrogie i łatwo dostępne leki, a skutki uboczne nawet niepotrzebnej ich suplementacji − znikome.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii