Zespół eozynofilowy u kotów

Zespół eozynofilowy u kotów

Zespół eozynofilowy u kotów nie jest konkretną jednostką chorobową, lecz zespołem objawów wywoływanym przez szereg różnych czynników etiologicznych (1). Dotychczas, mimo wielu badań, nie jest dokładnie poznany mechanizm powstawiania objawów klinicznych – ta sama przyczyna może wywoływać powstawanie różnych form objawów – wrzód eozynofilowy, płytka eozynofilowa oraz ziarniniak eozynofilowy.

Formy te mogą jednocześnie pojawiać się u jednego kota lub występować niezależnie od siebie. Wśród przyczyn wyróżnia się podłoże alergiczne, bakteryjne czy pasożytnicze – wszystkie możliwe przyczyny wymieniono w tab. 1 (3, 9).

Tab. 1. Przyczyny zespołu eozynofilowego u kotów

Niestety w przypadku kotów problem diagnostyki samego świądu jest bardziej skomplikowany niż u psów – koty nie tylko wykazują takie same zespoły objawów dermatologicznych w odpowiedzi na różne czynniki etiologiczne, ale i umiejscowienie objawów również bywa podobne w przypadku różnych czynników etiologicznych. Zatem nie da się jednoznacznie stwierdzić przyczyny świądu w zależności od umiejscowienia oraz rodzaju objawów klinicznych. Diagnostyka różnicowa świądu ze względu na jego lokalizację umieszczona została w tab. 2.

Tab. 2. Diagnostyka różnicowa świądu u kotów w oparciu o lokalizacje zmian skórnych

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy