Zastosowanie leczenia miejscowego (szamponoterapii) oraz suplementacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E) w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry
Szamponoterapia
Leczenie miejscowe z zastosowaniem szamponów jest stosowane u psów z AZS zarówno w celu zwalczania świądu, jak i powikłań, które, jak nadmieniono we wstępie, towarzyszą chorobie. Szczególnie w tym drugim przypadku, gdy chodzi o zwalczanie zakażeń, jest to metoda bardzo istotna, ponieważ umożliwia w wielu przypadkach rezygnację z ogólnoustrojowego stosowania antybiotyków, co w ostatnim czasie nabiera istotnego znaczenia w związku z lekoopornością (12).
Szampony przeciwświądowe
Szampony przeciwświądowe są skuteczne w leczeniu świądu o niewielkim nasileniu, mogą być również stosowane w przypadku silnego świądu jako leczenie dodatkowe wraz z leczeniem ogólnoustrojowym w celu ograniczenia dawki tych leków oraz przyspieszenia efektu leczniczego. Zwykle szampony stosowane w przebiegu AZS zawierają w swoim składzie zarówno substancje przeciwświądowe, jak i przeciwbakteryjne/przeciwgrzybicze w celu zwalczania powikłań.
Szampony stosowane w leczeniu świądu mogą zawierać w swoim składzie: glikokortykosteroidy (jak hydrokortyzon czy fluocynolon), koloidalny roztwór owsa, mentol, kwas linolenowy, aloes. By osiągnąć odpowiedni efekt, kąpiele prowadzone w szamponach przeciwświądowych muszą trwać odpowiednio długo – niezbędny jest trwający około 10-20 minut kontakt leku ze skórą. Podczas kąpieli w szamponach dochodzi do usuwania znajdujących się na powierzchni skóry alergenów (w przypadku AZS za główną drogę, którą alergeny dostają się do organizmu, uważa się drogę przezskórną). Również usunięcie z powierzchni skóry zanieczyszczeń, łoju czy wysięku ropnego działa wspomagająco, ograniczając świąd.
Kąpiele w szamponach [...]
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii