Wyłysienia niezapalne tła genetycznego u psów – predyspozycje rasowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyłysienia niezapalne tła genetycznego u psów – predyspozycje rasowe

Dysplazje mieszków włosowych niezwiązane z barwą włosa

Rasowo specyficzne dysplazje mieszków włosowych. Objawy kliniczne pojawiają się w młodym, szczenięcym wieku, przy czym łysienie ma charakter miejscowy. 

Dysplazja psów kędzierzawych (ang. curly coated retriever dysplasia) nie odnosi się tylko do jednej rasy o takiej samej nazwie, ale może obejmować wszystkie psy z kędzierzawym włosem i lokalizuje się na doogonowych powierzchniach ud, pachach, mostku, grzbiecie i szyi. Pierwsze objawy pojawiają się w wieku 18 miesięcy. U psów rasy chesapeake chorobą objęte są klatka piersiowa, boki, zad i uda (10). W przypadku portugalskiego psa dowodnego tego typu wyłysienia mogą obejmować także uszy, 

Występuje ona u psów o umaszczeniu ciemnym, w wieku od dwóch lat. Mogą rodzić się już z sierścią w gorszym stanie lub jakość okrywy włosowej pogarsza się tuż przed utratą włosa. Łysienie obejmuje: 

  • uda, 
  • zad,
  • okolicę lędźwiową, 
  • boki. 

U irlandzkich spanieli dowodnych łysieją uszy i boki ciała. W przypadkach psów rasy husky syberyjski i malamutów zmiany obserwowane są głównie na tułowiu. Zdarza się, że przed utratą włosa obserwowane jest wybarwienie na kolor rdzawy. W przypadku dobermanów i pinczerów miniaturowych procesem chorobowym mogą być objęte czarne lub brązowe włosy. Chorują psy w wieku 1-4 lat. Wyłysienie rozwija się w okolicy grzbietowej, głównie lędźwiowej, oraz na bokach ciała. U psów ras bokser, buldog angielski, Staffordshire terrier, airedale terrier wyłysienia pojawiają się w wieku 2-4 lat i są ograniczone do boków ciała oraz okolicy lędźwiowej (3, 5, 10, 14, 24).

Lipidoza mieszków włosowych

Jedyną opisaną rasą, u której występuje ta jednostka, są rottweilery, a zmiany rozwijają się w ciągu 9 miesięcy życia. Wyłysienia obejmują miejsca, w których włos jest mahoniowy/brązowy, tj. okolica twarzy i łap. Włos czarny bywa matowy i suchy (13).

Sezonowe łysienie boków 

Jest to schorzenie dysplastyczne najczęściej z utratą włosa jesienią i spontanicznym odrostem na wiosnę. Włosy odrastają po kilku tygodniach, choroba ma charakter nawrotowy, często coroczny. Zmiany nie są skorelowane z płcią i dotyczą wyłącznie psów dorosłych, zazwyczaj między trzecim a szóstym rokiem życia. Źródła podają, że patogeneza choroby może być skorelowana z fotoperiodem. Objawy zaczynają się nasilać wraz ze skracaniem dnia świetlnego. Psy żyjące na półkuli południowej wykazują symptomy w czasie odwrotnym w stosunku do psów zamieszkujących półkulę północną.

Rasami predysponowanymi są buldogi i boksery. Łysienie z hiperpigmentacją skóry występuje na bokach ciała. Drobna utrata włosów obserwowana jest także w obrębie kufy. Wśród innych ras u labradorów i golden retrieverów występują nietypowe objawy, głównie na twarzy, grzbiecie nosa i okolicy oczu. Rasę rhodesian ridgeback cechują objawy dotyczące zmiany barwy włosów, nie zaś ich utraty. Szczególnie często łysienie sezonowe i w nietypowej postaci występuje u wyżłów czeskich, niemieckich wyżłów szorstkowłosych, u których występują obszary dobrze ograniczonych wyłysień, bez przebarwień lokalizujących się na bokach, w okolicy krzyżowej, udach, czasami nosie i uszach. U tych ras wykazano podłoże genetyczne tego problemu, chociaż choroba ma dość późny początek, a chorujące osobniki mogą mieć już potomstwo. Innymi przykładami ras objętych chorobą są: buldogi angielskie, sznaucery, border collie, pinczery małpie, airedale terriery (1, 2, 12, 13, 23, 26, 28, 36).

wyłysienia
Tab. 1. Predyspozycje rasowe psów do chorób objawiających się niezapalnymi, symetrycznymi wyłysieniami (wg R. Cerundola)

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy