Wybrane dermatozy szczeniąt i młodych psów

Wyszukaj w serwisie

Wybrane dermatozy szczeniąt i młodych psów

Objawy kliniczne

Zwierzęta zwykle rozwijają się w prawidłowy sposób przez pierwsze 3-4 miesiące życia. Następnie powstają zmiany w obrębie okrywy włosowej. Włos nie ulega zmianie i przypominana występujący u szczeniąt, jest on wełnisty i łatwo wypada. Włosy pokrywowe wyrastają zwykle tylko na głowie i kończynach.

Kolejny etap choroby, jeśli chodzi o objawy dermatologiczne, przypomina te obserwowane w przebiegu innych dermatoz hormonalnych. U chorych psów pojawiają się wyłysienia, początkowo na tułowiu, karku i bliższych odcinkach kończyn. W miejscach wyłysień skóra ulega przebarwieniu, a następnie dochodzi do jej ścieńczenia i pojawienia się łusek. Często na skórze pojawiają się liczne zaskórniki. Powszechne jest również występowanie wikłających dermatoz bakteryjnych.

Poza objawami związanymi ze skórą występują: zaniki mięśniowe, opóźniona wymiana zębów, wnętrostwo, u samic pojawiają się zaburzenia cyklu rujowego. Psy z karłowatością wykazują często zmiany behawioralne, zwykle w postaci agresji, możliwe jest jednak występowanie u niektórych zwierząt otępienia (44). Prawdopodobne jest też występowanie innych zaburzeń hormonalnych wywołanych niedoborem TSH (niedoczynność tarczycy) i/lub – rzadziej – ACTH (niedoczynność kory nadnerczy). Psy dotknięte karłowatością zwykle nie żyją dłużej niż 8 lat i umierają na skutek zaburzeń neurologicznych oraz wtórnych infekcji.

Rozpoznanie

W rozpoznaniu różnicowym bierzemy pod uwagę: nabytą niedoczynność przysadki, cukrzycę, znaczne niedożywienie zwierzęcia, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, jak zespół wrotno-oboczny, wrodzone choroby nerek, wrodzone wady serca oraz zaburzenia szkieletowe, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy