Czystość narzędzi operacyjnych. Jak właściwie przygotować narzędzia do sterylizacji? Myjki ultradźwiękowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czystość narzędzi operacyjnych. Jak właściwie przygotować narzędzia do sterylizacji? Myjki ultradźwiękowe

Przed każdym zabiegiem operacyjnym lub inwazyjnym wymagającym aseptycznych warunków najważniejsze są zaplanowanie i podjęcie procedur, dzięki którym uzyskamy czyste, a przede wszystkim sterylne narzędzia.

Sprzęt, którego używamy podczas operacji, musi być wolny od wegetatywnych, przetrwalnikowych oraz zarodnikowych form mikroorganizmów, a efekt ten otrzymujemy dzięki zastosowaniu sterylizacji, określanej również wyjaławianiem. Czyszczenie nie jest tym samym co sterylizacja, jest to etap ją poprzedzający i do niej przygotowujący, w którym pozbywamy się makroskopowych zabrudzeń z narzędzi. Później są jedynie czyste, nie są zaś sterylne.

Jak przygotować narzędzia do czyszczenia?

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich użytych wcześniej instrumentów z powierzchni, na której były używane. Możemy je zebrać do przykrywanego plastikowego pojemnika, kartonu lub torby foliowej i przenieść je do pomieszczenia, w którym przeprowadzamy odkażanie. Pomoże to zmniejszyć szansę na zanieczyszczenia innych powierzchni lub osób w obrębie przestrzeni roboczej.

Przed czyszczeniem skażonych narzędzi należy:
  • założyć ubranie ochronne,
  • związać włosy i nałożyć czepek ochronny,
  • zdezynfekować dłonie,
  • ubrać rękawiczki, można założyć maskę i okulary ochronne, jeśli substancje stosowane do odkażania działają drażniąco na błony śluzowe.

Narzędzia zabrudzone i z plamami krwi należy oczyścić. Jest to szczególnie ważne w przypadku krwi, którą jest trudno usunąć, a pozostawienie niewielkiej ilości może spowodować korozję nawet materiałów nierdzewnych. Wszystkie przedmioty trzeba oczyścić bezpośrednio po użyciu za pomocą miękkiej szczotki, zanurzając przez 10-20 min w roztworze czyszczącym oraz z dodatkiem enzymów, przy użyciu ultradźwięków lub po prostu myjąc w zmywarce (np. do naczyń).

Zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne z narzędzi najlepiej usunąć miękką szczotką ze sztucznego włosia oraz z dodatkiem medycznie zatwierdzonego detergentu. Narzędzia szczotkujemy do momentu, aż usuniemy całą resztkową materię, w tym tkanki i krew. Jeśli przyrządy mają zawiasy i się otwierają, trzeba się upewnić, że zarówno strona wewnętrzna, jak i zewnętrzna są czyste. Płukanie ich przez 30 sekund pod wodą z dużym ciśnieniem pozwala nam usunąć zabrudzenia z miejsc niedostępnych dla szczotki. Gdy nie mamy na to czasu, możemy zastosować inną z czterech dostępnych metod.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy