Czy ten obrzęk jest kardiogenny? Najczęstsze kryteria i wartości zwiastujące nadchodzącą niewydolność mięśnia sercowego
Kaszlący pacjent w gabinecie jest zmorą większości lekarzy weterynarii. W sytuacji, gdy wyraźnie słyszalny jest szmer nad sercem, lekarz często zadaje sobie pytanie: czy jest to obrzęk płuc? Istnieje szereg wskaźników, które pozwolą odpowiedzieć mu dość szybko na to pytanie. Co w sytuacji, gdy obrzęk płuc jest słyszalny, ale brak szmeru sercowego?
Czy ten obrzęk jest kardiogenny? Czy można to potwierdzić, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy są jakieś parametry w badaniu echokardiograficznym, które pozwolą przewidzieć lekarzowi nadchodzącą niewydolność mięśnia sercowego?
Obrzęk płuc: rodzaje i rozpoznanie
Obrzęk płuc w pojęciu ogólnym polega na gromadzeniu się płynu w pęcherzykach płucnych, przez co dochodzi do utrudnionej wymiany gazowej, co objawia się silną dusznością, czasem również kaszlem (psy).
W weterynarii zdecydowana większość obrzęków płuc jest efektem lewostronnej niewydolności mięśnia sercowego, chociażby dlatego, że zwierzęta rzadko mają możliwość nabawienia się choroby wysokościowej, rzadziej są również narażone na toksyny mogące uszkadzać bezpośrednio pęcherzyki płucne. Innymi przyczynami mogą być: urazy, niewydolność nerek, silna reakcja anafilaktyczna, przewodnienie, zachłyst.
Obrzęk płuc w badaniu klinicznym jest dla wprawnego lekarza dość łatwy do rozpoznania przez charakterystyczne trzaski słyszalne przy osłuchiwaniu pól płucnych. Dla mniej wprawnego ucha pomocne są również RTG i USG. Należy pamiętać, że silna duszność jest przeciwwskazaniem do zdjęć rentgenowskich. Na skutek stresu, zwiększenia częstotliwości bicia serca oraz większego zapotrzebowania na tlen, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii