Czy psy i koty mają zawały serca?
Zawał serca u psów
Liczba publikacji dotyczących zawałów serca u psów, zarówno przeglądowych, jak i tzw. case study, jest niewielka.
Jednym z większych dostępnych w literaturze opisów przypadków zawałów serca u psów i kotów jest praca opublikowana w 1998 roku w „Journal of the American Veterinary Medical Association” (17). Driehuys z zespołem przeprowadził badanie retrospektywne polegające na analizie dokumentacji medycznej 32 psów oraz 5 kotów, u których w badaniu sekcyjnym stwierdzono ostrą lub podostrą martwicę mięśnia sercowego.
Do analizy zostały wybrane wyniki badań zwierząt, u których, zdaniem patologa, lokalizacja i stopień zawału wskazywały na jego istotny wpływ na stan zdrowia lub udział w śmierci zwierzęcia. Badanie miało na celu określenie częstotliwości występowania MI u psów i kotów oraz powiązanie objawów klinicznych i wyników badań diagnostycznych z zawałem serca. Najczęstszą stwierdzaną lokalizacją zawałów była lewa komora (65% przypadków), natomiast najrzadszymi ściana wolna prawej komory i prawy przedsionek (po 3%).
Z przeprowadzonego badania wynikało, że u większości zwierząt (u 30/32 psów i 5/5 kotów) oprócz zawału serca rozpoznano inne choroby towarzyszące – zarówno na podstawie badań przeprowadzonych za życia, jak i post mortem. W przebiegu większości z tych schorzeń może dojść do rozwoju choroby zatorowo-zakrzepowej.
Pośród chorób stwierdzonych u tych zwierząt wymienić można:
-
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!Masz aktywną subskrypcję?Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas