Wpływ ocieplenia klimatu na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i pasożytniczych

Wpływ ocieplenia klimatu na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i pasożytniczych

Dirofilariozy

Obecnie na świecie jedną z głównych chorób przenoszonych przez komary jest dirofilarioza. W przypadku tej choroby wyróżnia się dwóch przedstawicieli o największym znaczeniu: Dirofilaria immitis oraz D. repens. Oba różnią się zjadliwością i biologią. D. repens u zwierząt towarzyszących powoduje tzw. postać skórną dirofilariozy, z kolei D. immitis powoduje dirofilariozę sercowo-płucną (17). Dotychczasowe obserwacje i dane literaturowe wskazują, że D. immitis nie występuje endemicznie w Polsce, biorąc jednak pod uwagę coraz cieplejszy klimat, można przypuszczać, że inwazje te również będą miały tutaj miejsce. D. immitis początkowo występował na terenach USA, obecnie rozprzestrzenił się na terenie Europy (18, 19). W przypadku D. repens w ostatnich latach jest to narastający problem u psów w Poslce.

Angiostrongyloza

Jest to nowa choroba zagrażająca psom w Polsce i stanowiąca wyzwanie diagnostyczne. Chorobę powoduje Angiostrongylus vasorum, potocznie nazywany „francuskim robakiem sercowym”. Pasożyt występuje powszechnie w: Hiszpanii, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech, Belgii, Anglii oraz na Węgrzech (20). W Polsce A. vasorum został po raz pierwszy znaleziony w 2007 r. podczas badań sekcyjnych wilków (21). W populacji lisów jego obecność potwierdzono w 2013 r. (22). Rok później rozpoznano pierwszy przypadek kliniczny u psa w Lublinie (23). Żywicielami ostatecznymi pasożyta są głównie lis i pies (24). Żywicielami pośrednimi są ślimaki wodne, lądowe i nagie, których w Polsce nie brakuje, zwłaszcza tych z rodzajów Helix i Limax. Łagodne zimy niestety sprzyjają przeżywaniu tego nicienia. W ciągu ostatnich lat na terenie Europy notuje się go coraz częściej.

Elurostrongyloza

Chorobę powoduje Aelurostrongylus abstrusus, nicień z nadrodziny Metastrongyloidea bytujący w płucach, a dokładnie w pęcherzykach płucnych i oskrzelikach kotów domowych i dzikich. Żywicielem pośrednim pasożyta jest ślimak, paratenicznym mogą być gryzonie, ptaki, żaby. W Po...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy