Zatrucia u psów i kotów Cz. 2. – Domowe rośliny ozdobne
Zatrucie krotonem związane jest z obecnością w nasionach tej rośliny proteolitycznej fitotoksyny, po spożyciu pojawiają się objawy kolkowe, krwawiąca biegunka i wymioty. Z kolei w liściach i łodydze obecny jest żrący sok lateksowy, który wywołuje miejscowy wyprysk, gdy najpierw dotyka skóry; następnie zmiana rozciąga się na części ciała, które nie są bezpośrednio narażone na działanie toksyczne, dodatkowo jest on odpowiedzialny za białkomocz, zapalenie nerek, a czasami hipertermię (2, 3 ,6, 7).
Rośliną silnie toksyczną dla zwierząt jest Cantedeskia etiopska/kalia etiopska, która np. u królików po spożyciu zielonych części roślin powoduje osłabienie czucia powierzchniowego (dotyku, ucisku, bólu lub temperatury), występujące w następstwie uszkodzenia nerwów obwodowych (dróg czuciowych) lub zmniejszenie pobudliwości czuciowych zakończeń nerwowych oraz paraliż. Oprócz szczawianów wapnia roślina zawiera: toksyczne alkaloidy, cytokininy, antocyjany, flawonoidy, polifenole i kwas ferulowy. Kontakt rośliny ze skórą może powodować dermatozę, a ze śluzówką jamy gębowej – obrzęk języka i warg. Spożycie może prowadzić do biegunki, zapalenia żołądka i jelit. Do roślin typowo ozdobnych należy agawa, która w Polsce uprawiana jest szczególnie często, zwłaszcza odmiany: królowej Wiktorii, agawa filifera czy kulista agawa Schidigera.
Mimo że zawierają one niepożądane szczawiany wapnia, to raczej zaliczane są do roślin stosunkowo bezpiecznych dla psów i kotów. Zawierają również związki o silnym działaniu ochronnym, głównie saponiny, obniżające poziom cholesterolu oraz hamujące wzrost guzów nowotworowych, a także inulinę, błonnik będący probiotykiem. Informacje z Centrum Kontroli Zatruć w Mediolanie wskazują na wystąpienie tylko dwóch przypadków zatruć na przestrzeni 11 lat badań. W tej grupie roślin znajduje się również filodendron, który często odpowiedzialny jest za przypadki śmiertelnego zatrucia u kotów. Po spożyciu, oprócz podrażnienia błon śluzowych, pojawiają się objawy ogólne związane z: zaburzeniami w funkcjonowaniu nerek, drżenia mięśni, wzrost temperatury ciała, opistotonus [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii