Wady wrodzone serca wpływające na budowę i funkcję prawej komory i prawego przedsionka
Tetralogia Fallota
Tetralogia Fallota jest najczęstszą wadą powodującą sinicę (3, 17). Wynika ona z połączenia czterech składowych (3, 18) (ryc. 6):
- zwężenia tętnicy płucnej (PS),
- dużego ubytku przegrody międzykomorowej (VSD),
- przerostu prawej komory,
- dekstrapozycji aorty.
Uważa się, że pojedyncza wada stożkowa (przemieszczenie górnego odcinka przegrody międzykomorowej doczaszkowo) powoduje zwężenie drogi odpływu prawej komory (zwężenie zastawki tętnicy płucnej), przemieszczenie aorty i ubytek w przegrodzie międzykomorowej. Koncentryczny przerost prawej komory jest konsekwencją zwężenia zastawki tętnicy płucnej (3).
Hemodynamiczne następstwa tetralogii Fallota zależą przede wszystkim od ciężkości zwężenia zastawki płucnej, wielkości ubytku w przegrodzie międzykomorowej (typowo jest on duży i nierestrykcyjny) oraz stosunku płucnego do ogólnoustrojowego oporu naczyniowego. Konsekwencje obejmują zmniejszony przepływ krwi w płucach (powodujący zmęczenie, duszność) i uogólnioną sinicę (powodującą policytemię i osłabienie) spowodowaną mieszaniem odtlenionej krwi z prawej komory z natlenioną krwią z lewej komory (18).
Podsumowanie
Omówione w pracy wady wrodzone wpływają na funkcjonowanie prawej komory w różny sposób. Mogą powodować przeciążenie objętościowe lub ciśnieniowe. Do diagnostyki tych chorób służą techniki obrazowania, przede wszystkim badanie echokardiograficzne, w niektórych przypadkach konieczne może się okazać wykorzystanie ultrasonografii przezprzełykowej lub badanie tomografią komputerową. Właściwe i [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii