Rola hormonów trzustki w zaburzeniach metabolizmu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola hormonów trzustki w zaburzeniach metabolizmu u psów i kotów

Zaburzenia metabolizmu mogą ograniczać się do zmian czynnościowych jednego organu, aczkolwiek o wiele częściej dotyczą zmian ogólnoustrojowych. Choroby metaboliczne są bardzo trudne do diagnozowania, a ich przyczyn upatruje się między innymi w: zmienności genetycznej, wieku, trybie życia, stresie. Współwystępowanie wielu chorób o podłożu metabolicznym jest określane jako syndrom metaboliczny.

W medycynie ludzkiej syndrom metaboliczny jest diagnozowany na podstawie jednoczesnego występowania trzech z pięciu schorzeń:

nadmiernego obwodu pasa,

osoczowego stężenia glukozy,

trójglicerydów,

HDL,

wysokiego ciśnienia krwi (1).

W przypadku zwierząt, szczególnie psów i kotów, należy brać pod uwagę dodatkowe czynniki takie jak: rasa, warunki utrzymania, dieta (najczęściej oparta na komercyjnych mieszankach pokarmowych) prowadząca do otyłości. Niestety, bardzo często wskazuje się na nieznane przyczyny występowania zaburzeń metabolicznych (2).

Dlatego też celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień dotyczących zmian aktywności hormonalnej trzustki prowadzących do zaburzeń gospodarki węglowodanowej u psów i kotów.

Otyłość

Otyłość, która jest najczęstszym zaburzeniem odżywiania psów i kotów, rozwija się na skutek braku bilansowania podaży i wydatkowania energii. Otyłość powoduje nie tylko negatywne zmiany w metabolizmie, ale też zaburza aktywność wszystkich układów fizjologicznych w organizmie – między innymi immunologicznego i hormonalnego. Przypuszcza się, że ogólnoustrojowe metaboliczne i hormonalne zmiany w organizmie mogą wynikać z nieprawidłowej syntezy i sekrecji adipokin z białej tkanki tłuszczowej. Adipokiny białej tkanki tłuszczowej (WTA) mogą zmniejszać wrażliwość komórek na insulinę, a zarazem indukować procesy zapalne (rezystyna, TNF-alfa, IL-6) lub zwiększać wrażliwość komórek na insulinę (leptyna, adiponektyna, wisfatyna, omentyna).

Badania ich biologicznej aktywności wykazały, że u osobników otyły...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy