Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Dysbakterioza jelit cienkich (SIBO – small intestinal bacterial overgrowth; ARE – antibiotic responsive enteropathy)

Dysbakterioza jelit cienkich może mieć charakter pierwotny, wtórny lub idiopatyczny. Zasiedlanie jelit przez bakterie regulowane jest m.in. przez wydzielanie kwasu żołądkowego, soku trzustkowego i żółci oraz motorykę jelit. W przypadku zaburzenia tych mechanizmów dochodzi do zmian w mikroflorze bakterii i przerostu flory bakteryjnej. W konsekwencji dochodzi do zwiększonego wykorzystania przez bakterie składników pokarmowych, uszkodzenia błony śluzowej przez toksyny, zaburzeń we wchłanianiu witaminy B12, utraty białek oraz zaburzeń w czynności rąbka szczoteczkowego (3, 8, 9, 12).

Objawy kliniczne dysbakteriozy jelit cienkich to przewlekła, nawracająca biegunka o nieprzyjemnym zapachu. W stanach ciężej przebiegających można obserwować także wymioty i spadek masy ciała, a poza tym przelewanie i kruczenie w jelitach.

W rozpoznaniu SIBO może być pomocne oznaczenie poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego, W przypadku dysbakteriozy jelit cienkich stwierdza się podwyższone stężenie kwasu foliowego oraz obniżone stężenie kobalaminy. W przypadku zmian w poziomach kwasu foliowego oraz kobalaminy należy również oznaczyć immunoreaktywność czynników trypsynopodobnych (TLI), w celu wykluczenia zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, która to może być wtórną przyczyną przerostu flory bakteryjnej.

Ponadto potwierdzeniem rozpoznania może być stosowanie 2-3-tygodniowej antybiotykoterapii. W przypadku tej jednostki chorobowej zalecane są takie antybiotyki, jak: tetracyklina lub oksytetracyklina w dawce 10-20 mg/kg m.c., 2 x dz. p.o., metronidazol w dawce 15-20 mg/kg m.c. 2-3 razy dziennie, p.o., lub tylozyna w dawce 10-40 mg/kg m.c./dzień podzielonej na 2-3 dawki, p.o. Należy suplementować także witaminę B12, raz w tygodniu przez okres 6 tygodni, w dawce 0,5-1 mg/psa s.c. W przypadku dysbakteriozy wtórnej należy leczyć chorobę podstawową. W leczen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy