Choroby jelit u psów - postępowanie terapeutyczne i dietetyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów – cz. II Choroby jelit

Eozynofilowe zapalenie jelit (EGE)

Eozynofilowe zapalenie jelit jest jednym z rodzajów nieswoistego zapalenia jelit u psów. EGE może również rozwijać się w następstwie alergii pokarmowej. Objawy kliniczne eozynofilowego zapalenia jelit są bardzo podobne do limfocytarno-plazmocytarnego zapalenia jelit. Najczęściej objawia się ono biegunką oraz spadkiem masy ciała. Wymioty występują znacznie rzadziej i związane są z zapaleniem żołądka i dwunastnicy. Rozpoznania eozynofilowego zapalenia jelit dokonuje się na podstawie wyniku badania endoskopowego oraz oceny histopatologicznej pobranych wycinków błony śluzowej.

Leczenie EGE polega na terapii farmakologicznej oraz odpowiednim postępowaniu dietetycznym. W terapii farmakologicznej najczęściej stosowane są glikokortykosteroidy (np. prednizon), często w połączeniu z antybiotykami i probiotykami. Natomiast w postępowaniu dietetycznym najczęściej stosuje się diety hipoalergiczne oparte na hydrolizowanych białkach, białkach o niskiej masie cząsteczkowej, gdyż charakteryzują się one niskim ryzykiem wywołania reakcji alergicznej na zawarte w niej składniki (4, 9, 12-14).

Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa

Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa są jednostkami chorobowymi często mylonymi między sobą. Różnica między nimi polega na tym, że objawem alergii pokarmowej jest przewlekła biegunka, której przyczyną jest reakcja immunologiczna, natomiast biegunka występuje w przypadku nietolerancji pokarmowej i jest wynikiem nieprzyswajania lub złego przyswajania określonego składnika pokarmowego. W praktyce klinicznej alergie pokarmowe stanowią ok. 10% alergicznych chorób skóry.

Przyczyną alergii pokarmowej może być praktycznie każdy składnik pokarmowy. Często występuje reakcja na kilka składników zawartych w karmie, jak również na karmę, które zwierzę przyjmuje od lat. Natomiast przyczyną nietolerancji pokarmowej jest brak trawienia przez enzymy niektórych składników pokarmowych. Do najczęstszych składnik...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy