Leczenie farmakologiczne idiopatycznej padaczki u psów i kotów. Nowe perspektywy leczenia padaczki lekoopornej. Część II
Fenytoina
Fenytoina nie jest polecana do stosowania u psów ze względu na niekorzystne właściwości farmakokinetyczne. Biodostępność tego leku z przewodu pokarmowego psów jest słaba oraz osobniczo zmienna (10-36%), a biologiczny okres półtrwania wynosi zaledwie 3-4 godziny (u ludzi 22-28 godzin) i po kilku dniach stosowania może ulec skróceniu nawet do 1 godziny. Ponadto fenytoina jest szybko metabolizowana w wątrobie do nieaktywnych i toksycznych metabolitów (jej toksyczność maleje po sprzęganiu z kwasem glukuronowym). Z tego względu lek trzeba stosować często oraz w bardzo wysokich dawkach, które co kilka dni należy zwiększać. To sprawia, że stosowanie fenytoiny jest nieekonomiczne i mało efektywne, gdyż trudność stanowi osiągnięcie stężenia terapeutycznego fenytoiny u psów (1). Fenytoina jest przeciwwskazana do stosowania u kotów, u których metabolity leku nie są sprzęgane z kwasem glukuronowym, dlatego działają silniej hepatotoksycznie. Po podaniu dawki terapeutycznej fenytoiny hepatotoksyczność występuje aż u 90% leczonych kotów.
Podsumowanie
Postępowanie w przypadku padaczki idiopatycznej, a zwłaszcza jej postaci lekoopornej, u małych zwierząt stanowi wyzwanie dla lekarza weterynarii ze względu na częstą konieczność łączenia leków z różnych grup oraz regularnych badań kontrolnych zwierzęcia w celu adekwatnego dostosowania terapii do aktualnego stanu pacjenta. Szacuje się, że padaczka lekooporna występuje w 20-30% przypadków diagnozowanej epilepsji u psów (23). Ważnym czynnikiem decydującym o skuteczności terapii padaczki u psa lub kota jest również jego właściciel. Do jego obowiązków należy podawanie konkretnych dawek leków o ściśle określonych porach dnia, a także obserwacja swojego podopiecznego i zgłaszanie lekarzowi prowadzącemu niepokojących objawów związanych z terapią lub brakiem jej skuteczności.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii