Choroba zwyrodnieniowa stawów psów

Wyszukaj w serwisie

Choroba zwyrodnieniowa stawów psów: jaka jest rola substancji żywieniowych wspierających leczenie?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest częstą chorobą psów, dotyka około 20% osobników powyżej pierwszego roku życia (1). OA jest najczęstszą postacią zapalenia stawów u psów i kotów (2). Inne powszechne schorzenia obejmują zapalenie stawów o podłożu immunologicznym i zakaźnym (2).

OA można ogólnie podzielić na formy idiopatyczne (pierwotne) i wtórne. Wtórna choroba zwyrodnieniowa stawów występuje częściej u psów, w przeciwieństwie do kotów, u których z kolei dominuje forma pierwotna (2). Uszkodzenie stawów, niestabilność i nieprawidłowości anatomiczne często prowadzą do wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawów u psów (2). Charakteryzuje się ona postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi w strukturze i funkcji stawu (3). OA powoduje przewlekły ból stawów, zmniejszoną ruchomość i stres, co ma ogromny wpływ na jakość życia zwierzęcia. Może to znacznie obciążać także właścicieli, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo.

Etiologia

OA (określana w tym tekście jako wtórna OA) lub choroba zwyrodnieniowa stawów jest często konsekwencją nieprawidłowych zmian rozwojowych w stawie, niestabilności stawu lub urazu stawu. Dysplazja stawu biodrowego, choroba więzadła krzyżowego czaszki i osteochondroza łokci to niektóre z powszechnych chorób u psów, które powodują OA.

Oprócz czynników anatomicznych, z rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów wiążą się również czynniki związane z pacjentem i środowiskiem. Obejmują one:

  • predyspozycje genetyczne,
  • kastrację,
  • wiek,
  • [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy