Rehabilitacja po operacyjnym leczeniu dysplazji stawu biodrowego metodą resekcji głowy i szyjki kości udowej (FHNO) oraz po potrójnej osteotomii miednicy (TPO)
Rehabilitacja po TPO
Potrójna osteotomia miednicy jest zabiegiem bardziej inwazyjnym od FHNO i usprawnianie pacjentów po jej zastosowaniu przebiega z większą ostrożnością i ograniczeniami.
Magnetoterapia
Od pierwszego dnia po operacji wskazane jest wdrożenie zabiegów magnetoterapii. Pole magnetyczne wpływa na cząstki materii, w tym na organizmy żywe, ze względu na ich podatność magnetyczną (4). W zależności od składu atomowego i molekularnego danego ciała występuje mniejsze lub większe przyciąganie cząsteczek. Magnetoterapia jest zabiegiem stymulującym gojenie kości poprzez wpływ na kanały wapniowe zależne od napięcia i ich otwieranie, co wspomaga napływ jonów wapnia do komórek. Masowa migracja jonów wywołuje efekt piezoelektryczny, który przyspiesza proces gojenia kości (4). Poza gojeniem kości do efektów terapeutycznych magnetoterapii zalicza się:
- działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- stymulację krążenia oraz przyspieszenie drenażu tkanek.
Zabiegi z wykorzystaniem pulsacyjnego pola magnetycznego prowadzi się przez pierwsze pięć dni codziennie, kolejne w odstępie dwóch, trzech dni. Seria obejmuje minimum 10 zabiegów, ale może być wydłużona w zależności od potrzeb.
Pozostałe zabiegi wdrażane w okresie wczesnym to ćwiczenia PROM, w początkowych tygodniach wyłącznie w płaszczyźnie strzałkowej, zimnolecznictwo, z uwzględnieniem lokalizacji implantów metalowych, opcjonalnie taping oraz laseroterapia wysokoenergetyczna w celu ograniczenia ewentualnego stanu zapalnego. Laseroterapia może potencjalnie stymulować chrząstkę wzrostową i z tego względu u pacjentów w wieku wzrostowym zaleca się wykonywanie zabiegów symetrycznie na obie kończyny, w tym wypadu na oba stawy biodrowe (8). Należy również wprowadzić techniki manualne, które będą uwzględniać aktualny stan kliniczny pacjenta. Ogólne wskazania, jak również metodyka przeprowadzenia poszczególnych zabiegów są takie jak w przypadku rehabilitacji po FHNO.
Kinezyterapię aktywną rozpoczyna się po szóstym, ósmym tygodniu od zabiegu operacyjnego, od wdrożenia bieżni wodnej oraz prostych i bezpiecznych ćwiczeń aktywnych stymulujących obarczanie kończyny. Po osiągnięciu zrostu kostnego ćwiczenia na bieżni, jak również na lądzie należy zintensyfikować, skupiając się na mięśniach zadu, zwłaszcza mięśniach prostownikach i odwodzicielach stawu biodrowego. Na tym etapie usprawniania dozwolone jest wykonywanie ćwiczeń omówionych w części poświęconej FHNO.
Ćwiczenia aktywne AROM
Ćwiczenia czynnego zakresu ruchu stanowią nieodłączną część postępowania usprawniającego u pacjentów po FHNO. Powolne, początkowo krótkie spacery na smyczy, z zachęcaniem do obarczania kończyny powinny być wdrożone już pierwszego dnia po operacji. Bardzo istotne jest, aby opiekun zwierzęcia bacznie obserwował, czy pies porusza się na trzech, czy czterech kończynach, i dostosowywał ruch do możliwości zwierzęcia. Doświadczenie autorki pokazuje, że w przypadku opóźnionego podjęcia pracy kończyną operowaną psy, szczególnie małych ras, doświadczają trudności w powrocie do prawidłowej biomechaniki stępa czy kłusu.
Ponadto mogą się pojawić trudne do opracowania ograniczenia ruchomości, począwszy od zmniejszenia elastyczności więzozrostu, po przykurcze mięśni zginaczy i przywodzicieli stawu biodrowego, zginaczy stawu kolanowego, a nawet palców. Dlatego należy położyć nacisk na ostrożną aktywność ruchową poprzez stopniowe wydłużanie spacerów, a na dalszym etapie, od drugiego tygodnia, na ćwiczenia aktywne celowane na poprawę ROM oraz czucia głębokiego (4). W tym celu korzysta się głównie z ćwiczeń na cavaletti, w pozycji tańca z początkowym ustawieniem kończyn piersiowych na podeście sięgającym do wysokości stawu nadgarstkowego pacjenta, pivotów w obie strony, z przewagą ćwiczeń na stronę kończyny operowanej, wchodzenia po schodkach, ćwiczenia zmian pozycji i ścieżek sensomotorycznych.
Na dalszym etapie usprawniania, kiedy zwierzę w pewny sposób obarcza kończynę podczas spacerów i w spontanicznej aktywności, uzasadnione jest wdrożenie treningu siły mięśniowej, co pozwoli na szybsze odbudowanie masy mięśniowej. W tym celu najlepiej jest skorzystać z treningu setami, w którym każdy z nich będzie składał się z trzech, czterech ćwiczeń na mięśnie kończyn miednicznych ułożonych w ten sposób, aby naprzemiennie: angażować mięśnie antagonistyczne, stosować ćwiczenia dynamiczne i statyczne oraz ćwiczenia na wydłużonych i skróconych włóknach mięśniowych (9).
Przykładowy set może wyglądać następująco:
- toczenie piłki w kształcie orzeszka,
- ćwiczenie siad – wstań,
- pivoty do boku,
- utrzymanie w pozycji tańca, z wysokim podparciem kończyn piersiowych.
Techniki manualne
W zależności od wyników oceny zoofizjoterapeutycznej wskazane może się okazać uzupełnienie protokołu o zabiegi manualne, takie jak między innymi:
- stretching pasywny poprzedzony ćwiczeniami lub masażem, przy występujących przykurczach mięśniowych,
- masaż rozluźniający na okolice ciała, w których występuje przeciążenie (np. przeciwległa kończyna, grzbiet, obręcz kończyn piersiowych),
- manipulacja powięzi lub inne techniki powięziowe w przypadku ograniczonego ślizgu, densyfikacji w obrębie powięzi,
- terapia blizny w celu optymalizacji modelowania blizny pooperacyjnej.
Podsumowanie
Powyższy artykuł miał na celu przybliżenie różnych opcji terapeutycznych możliwych do zastosowania u pacjentów po operacyjnym leczeniu dysplazji stawu biodrowego. Każdy przypadek należy jednak traktować indywidualnie i dostosować plan rehabilitacji do aktualnego stanu i potrzeb pacjenta w gabinecie zoofizjoterapeutycznym.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Zatrucie mykotoksynami – objawy i diagnostyka Objawy kliniczne sugerujące zatrucie mykotoksynami u bydła mlecznego mogą być niespecyficzne i często nakładać się na inne problemy zdrowotne lub środowiskowe na fermie. Ważne, aby zrozumieć, że inne czynniki chorobotwórcze, złe warunki dobrostanowe czy niewłaściwe żywienie mogą potęgować efekty działania mykotoksyn i nawet mniejsza kontaminacja pasz w połączeniu z […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Braki w uzębieniu U starszych koni dość częstym problemem są braki w uzębieniu. Powodem mogą być ekstrakcje we wcześniejszym okresie życia, diastemy i choroby przyzębia doprowadzające do rozchwiania i wypadania lub po prostu zużycie się zęba. O ile brak jednego zęba policzkowego nie wpływa znacząco na rozcieranie paszy, o tyle brak 3-4 zębów już bardzo […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]