Minimalnie inwazyjne techniki redukcji złamań z użyciem osteosyntezy płytkowej u małych zwierząt

Minimalnie inwazyjne techniki redukcji złamań z użyciem osteosyntezy płytkowej u małych zwierząt

Zastosowanie śródoperacyjnej trakcji szkieletowej z użyciem stołu trakcyjnego

Urządzenia kotwiczące używane do trakcji to paski kotwiczące do przedramienia i kości piszczelowej oraz strzemię trakcyjne dołączone do przezkłykciowego drutu Kirschnera (drut K) w kości ramiennej i udowej. Paski są wzajemnie parowane w celu równomiernego rozłożenia sił trakcyjnych po obu stronach kończyny, a następnie przykładane w okolicy śródręcza lub śródstopia. Strzemię trakcyjne stosuje się w połączeniu z przezkostnym drutem K przez obszar kłykci kości ramiennej lub udowej w pozycji zgodnej z miejscem złamania i proponowaną techniką osteosyntezy. Końce drutu łączy się z ramionami strzemienia za pomocą śrub. Po zamocowaniu drut zostaje naprężony przez mechanizm dźwigniowy strzemienia. Naprężenie zapobiega wyginaniu się drutu i jego wcinaniu się w tkanki miękkie.

Trakcję zapewnia mikrometryczny statyw trakcyjny, który można wydłużać nawet o 20 cm. Statyw trakcyjny ma kształt litery L: jego długi komponent można mikrometrycznie wydłużać. Koniec pręta mocuje się do szyn stołu za pomocą zacisku. Krótki komponent ma trzy bolce do podłączenia pasków lub strzemienia.

Trakcja jest stosowana stopniowo i narastająco w tempie około 50 N co 2 minuty. W razie potrzeby należy zwiększyć trakcję, aby utrzymać zaplanowaną siłę. Wielkość przykładanego obciążenia zależy od masy ciała pacjenta, siły mięśni i czasu między urazem a operacją, ale przede wszystkim od jakości uzyskanej repozycji złamania. Uzyskaną dystrakcję i nastawienie złamania można ocenić palpacyjnie w miejscu złamania lub za pomocą obrazowania śródoperacyjnego.

Podczas stosowania trakcji maksymalne obciążenie trakcyjne jest mierzone dynamometrem. Ze względów bezpieczeństwa maksymalne obciążenie przyłożone do każdej kończyny nigdy nie może przekroczyć 250 N. Jeżeli redukcji nie uda się osiągnąć przy takim obciążeniu, należy podejrzewać istnienie jakiegoś rodzaju zakłóceń. Można rozważyć ograniczony dostęp do obszaru zła...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy