Badania porównawcze górnych dróg oddechowych

Badania porównawcze górnych dróg oddechowych u norwich terrierów, psów ras brachycefalicznych i mezocefalicznych

Psy ras norwich terrier i norfolk terrier to psy niewielkie, o masie ciała (BW) od 5 kg do 8 kg, o wspólnym pochodzeniu. W 1906 r. nastąpiło rozdzielenie linii hodowlanych na psy o uszach stojących (norwich terrier) i załamanych (norfolk terrier), a osobne rasy zostały ostatecznie uznane przez United Kingdom Kennel Club w 1964 r. Wzorzec rasy norwich terrier mówi o czaszce szerokiej, z kufą ok. 1/3 krótszą od mózgoczaszki. Choć rasa ta nie jest oficjalnie klasyfikowana jako brachycefaliczna, skrócenie względnej długości nosa może być przyczyną, dla której co jakiś czas pojawiają się doniesienia (Suggs, 1995; Maza, 2003; Slater, 2004) o problemach oddechowych typowych dla zespołu ras brachycefalicznych, a dotykających norwich terriery.

Celem niniejszego badania było przebadanie kliniczne populacji norwich terrierów pod kątem objawów zespołu brachycefalicznego oraz pod kątem weryfikacji, czy parametry czaszki pozwalają na zakwalifikowanie tej rasy jako brachycefalicznej.

Metodologia

Zwierzęta

Populacja biorąca udział w badaniu składała się z 3 grup: norwich terriery (NW), psy ras innych niż brachycefaliczne (Non-BC) oraz psy ras brachycefalicznych (BC). Grupę NW stanowiły 23 osobniki w wieku od 1 roku do 13 lat, 13 samców i 10 suk, o masie ciała od 5,0 kg do 8,5 kg. Psy zostały zorganizowane przez szwajcarski klub tej rasy (Swiss Norwich Terrier Club). Grupę Non-BC wyselekcjonowano częściowo z innego badania, dotyczącego powtarzalności rynomanometrii (8 suk rasy beagle, ważących od 8,2 kg do 10,3 kg).

W części badania, w której przeprowadzano pomiary nozdrzy, do grupy tej dodano 22 inne psy ras niebrachycefalicznych. Były to psy przyprowadzone na zabiegi niezwiązane z drogami oddechowymi (głównie sterylizacja/kastracja). Grupę psów ras brachycefalicznych stanowiło 8 psów należących do klientów, które to psy zostały skierowane do Vetsuisse Faculty na Uniwersytecie w Zurychu w celu wykonania korekcji chirurgicznej zespołu brachycefalicznego. Właścici...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy